To będzie ogród nawiązujący do tradycji przemysłowych miasta

Region, Bielsko-Biała, MAGAZYN, Wiadomości, 12.09.2020 16:00, PG
Przy Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach powstanie ogród edukacyjno-sensoryczny.
To będzie ogród nawiązujący do tradycji przemysłowych miasta

Podczas sesji Rady Miejskiej, radni podjęli decyzję o wsparciu inwestycji kwotą 200 tysięcy złotych, które zaoszczędzone zostały w związku z rezygnacją gminy z organizacji tegorocznych imprez kulturalnych. Wsparcie było niezbędne, gdyż oferty firm w przetargu, znacznie przekroczyły możliwości finansowe domu kultury i dotacji jaką pozyskano.

Zakres inwestycji obejmuje powstanie ogrodu edukacyjno-sensorycznego, który nawiązuje do przemysłowego charakteru miejsca i jego historii. Elementy edukacyjne odkrywają kolejne szczegóły lokalnego dziedzictwa. Ogród łączy kulturę z naturą, ma uczyć poprzez zabawę, integrując i łącząc pokolenia.

W ramach inwestycji powstaną nawierzchnie: z kostki brukowej, nawierzchnie mineralno-żywiczne oraz nawierzchnie sensoryczne stymulujące swoją fakturą. Teren zostanie ogrodzony oraz wyposażony w elementy małej architektury tj.: wagony kolejowe, tory i budka dróżnika, podwyższone rabaty z roślinami będącymi elementami hortiterapii, elementy muzyczne, tablice komunikacyjne i informacyjne, wraz tyflografikami.

Dla całego terenu zostanie wykonana: instalacja oświetleniowa, automatyczny system nawadniania terenu, monitoring wraz z rozwiązaniem zdalnego zamykania bramek wejściowych.

Powstały ogród edukacyjno-sensoryczny nawiązując do tradycji przemysłowych Czechowic-Dziedzic oraz historii miasta i jego rozbudowy przybliży mieszkańcom oraz odwiedzającym dzieje miasta w atmosferze kontaktu z naturą oraz poprzez zabawę. Powstający ogród będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jak również będzie wykraczał poza standardowe rozwiązania poprzez oddziaływanie na odbiorców poprzez odbieranie bodźców płynących z otoczenia poprzez zmysły: wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku.źródło: UM Czechowice-Dziedzice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy