W Bielsku-Białej zrobili mosty dla wiewiórek. O co chodzi?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 28.04.2021 11:54,
Dotychczas takie mosty powstały już w Berlinie i kilku innych niemieckich miastach, a także w Stanach Zjednoczonych, a teraz w Bielsku-Białej.
W Bielsku-Białej zrobili mosty dla wiewiórek. O co chodzi?

Bielsko-Biała to miasto przyjazne dla wszystkich, nawet najmniejszych stworzeń. Potwierdzeniem tego stwierdzenia niech będą montowane właśnie nad ul. Górską liny, które posłużą jako mosty dla wiewiórek. Dzięki zamontowaniu takich lin nad asfaltem w koronach drzew zwierzęta będą mogły łatwiej przejść na drugą stronę ulicy.

Pomysł nie jest nowy. Dotychczas takie mosty powstały już w Berlinie i kilku innych niemieckich miastach, a także w Stanach Zjednoczonych, gdzie konstrukcje są bardziej rozbudowane i rzeczywiście przypominają mosty. Bielsko-Biała jest jednym z pierwszych miast, jeśli nie pierwszym w Polsce, które zdecydowało się na montaż takich ułatwień dla wiewiórek. Liny nad ulicą Górską miały być rozwieszone już dwa tygodnie temu, ale ciągle przeszkadzała pogoda. Udało się 27 kwietnia.

Dlaczego ul. Górska? Jej mieszkańcy już kilka razy zgłaszali miastu, że bezpieczeństwo wiewiórek gniazdujących przy pobliskich Bulwarach Straceńskich jest zagrożone, kiedy przebiegają one przez jezdnię.

- Dlatego w trzech lokalizacjach spięliśmy korony drzew po obu stronach ulicy linami. Tam jest sporo takich miejsc, gdzie korony stykają się naturalnie, ale tam, gdzie tego brakowało, wspomogliśmy je – mówi ogrodnik miejski Dariusz Gajny. - Docelowo na drzewach z linami zostaną jeszcze zawieszone karmniki, aby zachęcić wiewiórki do wybierania tych przejść, zapisać w ich świadomości, że one tam są – dodaje Gajny.

Miasto nie poniosło żadnych kosztów materiałów użytych podczas montażu – sponsorem liny była bowiem miejscowa firma Bezalin.


źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy