Wózki widłowe spalinowe - co warto wiedzieć, przystępując do pracy

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 14.11.2019 08:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Wózki widłowe spalinowe zajmują drugie miejsce wśród najczęściej kupowanych i wykorzystywanych wózków jezdniowych unoszących. Jak wygląda praca na tych urządzeniach? Z jakimi wyzwaniami wiąże się ich obsługa? I jakich uprawnień wymagają? Tego wszystkiego (i wiele więcej) dowiesz się z naszego artykułu!
Wózki widłowe spalinowe - co warto wiedzieć, przystępując do pracy

Jesteś operatorem i rozpoczynasz dopiero swoją przygodę z pracą na wózkach widłowych spalinowych? A może, jako przedsiębiorca, chcesz wiedzieć z jakimi wyzwaniami wiąże się zakup tych urządzeń? Bez względu na to, jaka jest Twoja odpowiedź, warto abyś wiedział nieco więcej o tym urządzeniach, co pomoże Ci:

 • łatwiej podjąć decyzję o zakupie pojazdu;
 • wybrać optymalny model i sposób jego finansowania;
 • zrozumieć, jak wygląda obsługa wózków widłowych;
 • przewidzieć (i zapobiec) ewentualnym zagrożeniom.


Wózki spalinowe na co dzień

Na rynku dostępna jest ogromna ilość wózków widłowych spalinowych różnych marek. Wśród nich znaleźć można zarówno wózki widłowe o napędzie Diesel oraz gazowym. Szczególnie ważne przy wyborze tego typu urządzeń jest, aby posiadały one wszelkie niezbędne dokumenty i certyfikaty, gdyż niewłaściwie zamontowana instalacja gazowa może być wyjątkowo niebezpieczna. Z tej przyczyny lepiej wybierać pojazdy pochodzące z europejskich salonów, rezygnując ze sprowadzania niepewnych urządzeń od chińskich wytwórców.


Bardzo istotne są także warunki pracy dla wózków widłowych spalinowych. Ze względu na emisję spalin pojazdy te powinny być wykorzystywane na zewnątrz pomieszczeń lub w magazynach otwartych.


W szczególnych przypadkach wózków spalinowych, które zostały wyposażone w dodatkowe filtry spalin, możliwe jest użytkowanie tych pojazdów także w magazynach półotwartych i na dobrze wentylowanych halach.


Pod względem możliwości, wózki widłowe posiadają większą moc, niż ich odpowiedniki o podobnych gabarytach z napędem elektrycznym. Odznaczają się zarówno większym udźwigiem, jak i większą wysokością unoszenia niż wózki czołowe elektryczne. Przy czym - ich cena jest o nawet 10% niższa. Sprawia to, że wózki widłowe są często i chętnie wybieranymi urządzeniami.

Profesjonalne wózki widłowe można znaleźć na stronach:

Jednocześnie zawsze warto porównać ceny oraz parametry wózków, a także sprawdzić lub zapytać o aktualne promocje, jakie oferują sprzedawcy.


Komfort użytkowania

Na komfort użytkowania wózków widłowych spalinowych składa się wiele czynników. Przede wszystkim są to:

 • łatwa, intuicyjna obsługa, zapewniona dzięki ograniczeniu do minimum niezbędnych elementów układu kierowniczego i sterowania;
 • dobrej jakości, przemyślana konstrukcja, odporna na zmienne warunki atmosferyczne;
 • widoczność we wszystkich kierunkach, wpływająca nie tylko na sam komfort użytkowania, ale także na bezpieczeństwo jazdy i przewożenia ładunków (także montaż lusterek);
 • wygodny, dobrze dopasowany fotel operatora;
 • bezpieczne i łatwe wejście do wózka;
 • a w przypadku pracy na zewnątrz także: zamontowana kabina; ogrzewanie lub klimatyzacja.

Wszystkie te czynniki razem sprawiają, iż wózki widłowe spalinowe obsługuje się łatwo i przyjemnie, a dzięki temu praca operatora przebiega sprawniej. Warto dodać także, iż wózki widłowe spalinowe przystosowane są do pracy w trybie wielozmianowym, dzięki czemu mogą być użytkowane przez właściwie całą dobę. Zapewnia to jeszcze lepszą wydajność pracy.

Uprawnienia na wózki widłowe spalinowe

Jeśli chcesz podjąć pracę na stanowisku operatora wózka widłowego spalinowego powinieneś zapisać się na kurs na wózki widłowe oraz pozytywnie zaliczyć państwowy dwuetapowy egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
Warunkami zapisania się na kurs i podjęcia szkolenia są:

 • ukończone 18 lat;
 • minimum podstawowe wykształcenie;
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora.

Natomiast warunkiem zapisu na kurs nie jest posiadanie prawa jazdy.

Przedsiębiorcy powinni pamiętać również, iż od tego roku nie ma już możliwości wystawiania imiennych zakładowych uprawnień zezwalających na pracę na wózkach widłowych. Każdy operator wózka widłowego musi posiadać uprawnienia nadane mu przez Urząd Dozoru Technicznego.

Z Obsługa wózków widłowych

Jak w przypadku każdego rodzaju wózka jezdniowego unoszącego przed przystąpieniem do obsługi urządzenia należy dokonać oględzin, mających na celu ocenę stanu technicznego wózka. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, a poza tym:

 • wycieki;
 • uszkodzenia butli gazowej lub jej nieprawidłowe zamontowanie;
 • poziom płynów;
 • świecące się kontrolki.

Operator wózka widłowego powinien uruchomić silnik dopiero po zajęciu pozycji na fotelu operatora oraz zapięciu pasów. Fotel powinien być ustawiony w taki sposób, aby zapewniać łatwy dostęp do wszystkich przyrządów sterujących.


Wózki widłowe spalinowe powinny poruszać się po płaskich, utwardzonych nawierzchniach, z prędkością dopasowaną do panujących warunków. Podczas pracy nocą należy koniecznie używać świateł w wózku widłowym oraz zmniejszyć prędkość jazdy. Widły (z ładunkiem lub bez) w trakcie przejazdów powinny znajdować się w pozycji transportowej.

Co może zaniepokoić?

Powodem do niepokoju podczas obsługi wózka widłowego spalinowego może być nie tylko zły stan techniczny pojazdu czy osprzętu. Zgłoszone powinny zostać także wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu silnika (np. przerywana praca, nagłe gaśnięcie, problemy z uruchomieniem wózka itp) oraz nietypowy kolor emitowanych spalin.


Prawidłowy kolor spalin emitowanych w procesie całkowitego spalania powinien być niebieskawy lub siny. Na nieprawidłowe spalanie wskazują spaliny o zabarwieniu:

 • białym - spalana jest woda;
 • czarnym - spalanie nie jest kompletne;
 • intensywnie niebieskim - następuje spalanie oleju.

Zaniepokoić może także zbyt duża intensywność emitowanych spalin. W każdym z tych przypadków warto zgłosić nieprawidłowości do konserwatora wózków widłowych lub przełożonego.

Podsumowanie

Wózki widłowe spalinowe to bardzo pomocne przy pracach załadunkowych oraz rozładunkowych towarów o dużej wadze. Pojazdy wyposażone w kabiny idealnie sprawdzają się w pracach zewnętrznych.


Dla zachowania długiej żywotności użytkowanych pojazdów należy bacznie obserwować stan techniczny pojazdów, poddawać je regularnym kontrolom, a przede wszystkim wykorzystywać tylko i wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy