Wybrano patrona dla bielskiego ronda

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 24.05.2021 13:28, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Wybrano patrona dla bielskiego ronda

Rondo na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej, Jaworzańskiej i Międzyrzeckiej w Bielsku-Białej będzie nosiło nazwę Rondo Franciszka Kuboka - aktywnego działacza społecznego i organizatora wielu lokalnych przedsięwzięć, pierwszego kierownika polskiej Szkoły Podstawowej w Wapienicy w latach 1923-1939.

Uchwałę o nadaniu rondu imienia Franciszka Kuboka jednogłośnie przyjęła 20 maja Rada Miejska Bielska-Białej. Wnioski w sprawie uhonorowania Franciszka Kuboka w Wapienicy złożyli radny Piotr Ryszka oraz członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego Wiesław Dziubek. Zespół Ekspercki ds. Nazewnictwa Ulic, Placów oraz Nazw Obiektów Fizjograficznych zgodnie rekomendował RM tę inicjatywę.

Franciszek Kubok urodził się w 1901 roku w Kisielowie koło Skoczowa. W 1918 roku brał udział w walkach o Śląsk Cieszyński. Po pierwszej wojnie światowej ukończył Seminarium Nauczycielskie w Cieszynie i otrzymał przydział do pracy w Jaworzu Średnim, później przeniósł się do Wapienicy, gdzie był pierwszym kierownikiem polskiej Szkoły Podstawowej w latach 1923-1939. Poprzez swoje szerokie działania społeczne scalał polską ludność w niemieckojęzycznej Wapienicy. Na początku lat 20. XX w. Wapienica była zdecydowanie niemiecką wioską, w której zaledwie ok. 12 proc. mieszkańców stanowili Polacy.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy