Zasady projektowania magazynu

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 14.09.2020 13:05,
Optymalnie zaprojektowany magazyn jest równie ważny dla budowania przewagi konkurencyjnej jak wydajny transport czy rozległa sieć dystrybucji. Dlaczego to jest tak istotne? Sprawnie działający magazyn to szybsze dostawy, a co za tym idzie poszerzające się grono lojalnych klientów czy elastyczność, która pozwala Ci szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość rynkową. Nie można zapominać również o doskonałej kontroli jakości oraz zapasów. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jakie są zasady projektowania magazynu.
Zasady projektowania magazynu

Pierwsza zasada projektowania magazynu - powierzchnia

Projektując obiekt logistyczny musisz w pierwszej kolejności dokładnie zdefiniować własne cele. To one będę punktem wyjścia i pozwolą Ci określić zasady projektowania nowego magazynu. Powierzchnia to nie tylko ilość metrów kwadratowych, ale przede wszystkim pojemność w jednostkach ładunkowych i wzajemne rozmieszczenie względem siebie stref funkcjonalnych.

Pojemność w jednostkach pozwala Ci określić wymaganą przestrzeń, która jest potrzebna do realizacji pozostałych operacji w procesie magazynowania. Co to oznacza? Wiedząc ile palet musi przechowywać dziennie nowy magazyn, możesz określić dzienne przepływy palet. Mając tę wiedzę możesz pozwolić sobie na prognozę co do liczby doków czy przestrzeni operacyjnej dla samochodów ciężarowych. Na ilu piętrach regałów magazynowych będzie składowana określona w projekcie ilość palet? Czy przepływ ładunków będzie realizowany za pomocą wózków widłowych czy może należy zainwestować w linie przenośnikowe. Szukając odpowiedzi na te pytania, możesz skorzystać ze konsultingu logistycznego. Przykładowo, producent wyposażenia magazynowego – WDX, pierwszy etap projektu logistycznego (layout) oferuje swoim klientom bezpłatnie.

Druga zasada projektowania magazynu – lokalizacja

Wybór lokalizacji nowego magazynu ma kluczowe znaczenie dla kosztów inwestycji, ale również dla późniejszych kosztów operacyjnych, możliwości rozbudowy czy też dla dostępu do personelu. Druga zasady w procesie projektowania magazynu brzmi zatem – lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja! Koncepcja doskonale znana z rynku sklepów wielkopowierzchniowych jest równie ważna w branży logistyki magazynowej. Pamiętaj to Ty definiujesz swoje cele! Od specyfiki funkcjonowania konkretnego przedsiębiorstwa będzie zależało czy projektowany magazyn powinien znajdować się jak najbliżej lokalizacji klientów, zakładu produkcyjnego czy może drogi morskiej lub kolejowej, a może głównym celem będzie zapewnienie jak najtańszej siły roboczej.

Trzecia zasada projektowania magazynu – koszt

Trzecia zasada w projektowaniu magazynu brzmi – wybierz takie rozwiązanie, które zagwarantuje Ci osiągniecie założonych celów w określonym budżecie. Musisz pamiętać, że koszt budowy obiektu jest tylko jednym z elementów składowych inwestycji. Zacznij od wyceny budynku, ale nie pomijaj wyposażenia technicznego magazynu. Planując automatyzację, zastanów się nad konkretnymi korzyściami dla Twojej firmy – eliminacja czynnika ludzkiego z procesu magazynowania może, ale nie musi być celem samym w sobie. W określonych przypadkach to się może nie opłacać. Ciekawą propozycję przedstawia Crown – magazyn wyposażony w regały wysokiego składowania, gdzie automatyzacja odbywa się etapami. Takie podejście pozwala nam na bieżąco monitorować wprowadzone udoskonalenia oraz rozłożyć proces inwestycyjny w czasie, mniej obciążając budżet.

Bardzo ważna zasadą weryfikacji kosztów podczas projektowania magazynu jest dokładne sprawdzenie wszystkich wymagań i przepisów dotyczących nowych obiektów. Może się okazać, że instalacja ppoż, którą przyjdzie nam zamontować to wydatek kilkaset tysięcy złotych.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy