Zmarła sławna Bielszczanka Maria Koterbska

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 19.01.2021 08:00,
.
Zmarła sławna Bielszczanka Maria Koterbska




Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej.
Legendarna artystka 13 lipca ubiegłego roku świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak „Karuzela”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” i wiele innych.
W imieniu wszystkich bielszczan rodzinie Pani Marii i jej najbliższym składam wyrazy współczucia. Świat dziś wiele stracił…
Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt

- napisał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.


Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w słynnej, muzycznej rodzinie, wielce zasłużonej dla życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Na estradzie oficjalnie debiutowała w noc sylwestrową 1949 r. w Katowicach. Wcześniej można było ją zobaczyć w obsadzie Krakowiaków i Górali Jana N. Kamińskiego w reżyserii Rudolfa Luszczaka, wystawionych 16 czerwca 1945 r. w bielskim teatrze. Było to pierwsze przedstawienie po wojnie. Także w 1949 r. Maria Koterbska, studentka farmacji, wystąpiła w sylwestrowym programie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w programie Studenci i aktorzy – Warszawie. Usłyszał ją tam Jerzy Harald i złożył propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia. Po nagraniu z orkiestrą piosenek Brzydula i rudzielec, Mój chłopiec piłkę kopie i Wrocławska piosenka odniosła wielki sukces.


W latach 1952-1956 współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła też Wagabundę, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała z zespołami Wiktora Kolankowskiego i Tomasza Śpiewaka w kraju i za granicą - w wielu krajach Europy, Izraelu oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Odnosiła sukcesy na wielkich krajowych festiwalach – druga nagroda w Sopocie w 1963 r., honorowe Grand Prix w Opolu w 1987 r. Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1.500 utworów. Teksty dla niej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz’96 za wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej.

5 maja 1994 r. uchwałą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej piosenkarka została wpisana do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy