W związku z działaniami wojennymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o akcji zabezpieczenia dawki jodu dla obywateli Polski. Tabletki z Agencji Rezerw Strategicznych zawierające jodek potasu już trafiły do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, skąd, w razie potrzeby, będą przekazywane do punktów dystrybucji.
Te, jak informuje naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Gałuszka, zostaną w razie potrzeby zorganizowane w wytypowanych bielskich szkołach – tych, w których podczas wyborów umiejscowione są obwodowe komisje wyborcze. To 38 placówek. Dyrektorzy placówek mieli już w tej sprawie spotkanie z pracownikami Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
- Chodzi o to, aby na wypadek zagrożenia przysłowiowy Kowalski wiedział, że ma udać się po tabletkę tam, gdzie zawsze głosuje – wyjaśnia Krzysztof Gałuszka.
Ewentualne przekazywanie mieszkańcom preparatu rozpocznie się dopiero po wydaniu przez władze centralne odpowiedniego rozporządzenia. Wtedy, w celu jak najszybszej dystrybucji, tabletki zostaną dostarczone do placówek oświatowych, gdzie mieszkańcy będą mogli pobrać preparat.
Zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia, dawkowanie tabletek jodku potasu o mocy 65 mg wygląda następująco: - dorośli i dzieci powyżej 12 lat - 100 mg jodu (2 tabletki),
- dzieci od 3 do 12 lat - 50 mg jodu (1 tabletka), - dzieci od 1 miesiąca do 3 lat - 25 mg jodu (½ tabletki),
- noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc – 12,5 mg jodu (¼ tabletki),
- kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek) – 100 mg jodu (2 tabletki).
Do tabletek z jodkiem potasu będzie dołączona ulotka zawierająca informację o dystrybucji oraz dawkowaniu preparatu. Przyjęcie tabletki ma zabezpieczyć organizm przed przyjęciem złego jodu na wypadek skażenia radiacyjnego.
Do wsparcia pracy w punktach dystrybucji zostaną skierowani pracownicy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i druhowie ochotnicy Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego miasta.
Na chwilę obecną z informacji, które przekazuje administracja rządowa, wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Państwowa Agencja Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej prowadzą stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze. Wyniki monitoringu oraz komunikaty dostępne są na stronie internetowej www.gov.pl/web/paa
Działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji mają charakter prewencyjny, wynikają z przepisów prawa, są związane z procedurami zarządzania kryzysowego i służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Na wypadek zagrożenia radiacyjnego informacja o konieczności udania się do punktu dystrybucji po tabletkę pojawi się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w mediach i wszelkich dostępnych kanałach.
źródło: UM Bielsko-Biała
Brak komentarzy