Apel w sprawie szpitala, PiS nie chciał

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 19.02.2021 09:33, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
18 lutego Rada Miejska Bielska-Białej przyjęła apel, w którym wyraża obawę, że planowane przez rząd zmiany w finansowaniu placówek ochrony zdrowia mogą skutkować likwidacją Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Apel w sprawie szpitala, PiS nie chciał

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości chciał wycofania projektu apelu z porządku obrad, twierdząc, że ma on charakter polityczny. Treść apelu, który po głosowaniu stał się uchwałą RM, przygotował Klub Radnych Wspólnie dla Bielska-Białej. Przyjęte stanowisko zaadresowane zostało m.in. do prezesa Rady Ministrów, ministra zdrowia, wojewody śląskiego oraz parlamentarzystów.

W uchwale czytamy: Rada Miejska Bielska-Białej wyraża kategoryczny sprzeciw wobec zapowiedzianych przez Rząd zmian w sposobie finansowania szpitali pediatrycznych, w tym Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Jest to jedyna placówka specjalistyczna w okolicy, w której leczone są dzieci zarówno z naszego miasta, jak i całej okolicy. Kolejna o takim samym profilu działalności znajduje się w stolicy Zagłębia – Sosnowcu. Według opinii kierownika organu prowadzącego – Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej oraz dyrekcji szpitala z dnia 9 lutego 2021 r., zaproponowane zmiany spowodują, że wspomniany podmiot tego nie przetrwa. Doprowadzi to de facto do upadłości tej placówki. Słowa te stają się tym bardziej realne i prawdziwe, że koalicjantami rządzącymi w powiecie bielskim są samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości.
Wg Pana Andrzeja Płonki, starosty bielskiego z 19-letnim stażem i zarazem przewodniczącego Związku Powiatów Polskich, odpowiedzialnego w Zarządzie Powiatu Bielskiego za ochronę zdrowia, zmiany polegające na rozliczaniu szpitala w oparciu o liczbę wykonanych świadczeń oznaczają dla tej placówki upadłość. (...) Wg dyrekcji szpitala oznacza to obecnie ponadtrzykrotne zmniejszenie finansowania tej placówki z NFZ!
Nieakceptowalne z punktu widzenia naszego samorządu i reprezentowanego przez niego interesu mieszkańców jest wprowadzanie tak radykalnych zmian post factum. Zmiany zaczęły obowiązywać od początku roku, a wszyscy zainteresowani dowiedzieli się o tym dopiero miesiąc później. Nasze zdumienie budzi również fakt, że do zespołu omawiającego powyższe propozycje (składającego się z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ) nie zostali zaproszeni przedstawiciele najbardziej zainteresowanej grupy, której zmiany dotyczą – czyli samorządów.
Wyrażamy zatem głęboką nadzieję, że Rząd oraz Ministerstwo Zdrowia jak najszybciej wycofają się z wprowadzonych zmian, co pozwoli na dalsze niezagrożone funkcjonowanie pediatrii m.in. w Bielsku-Białej.

Sytuacja Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej stała się dramatyczna, ponieważ Ministerstwo Zdrowia z dnia na dzień zmieniło zasady finansowania takich szpitali. Zamiast ryczałtu wypłacanego co miesiąc, od początku roku będzie płaciło za faktycznie wykonane świadczenia. Mieszkańcy miasta i regionu boją się zarazić koronawirusem, dlatego pacjentów w szpitalu jest mniej niż zwykle.

Chorzy unikają hospitalizacji i decydują się na nią w ostateczności. W efekcie szpital dziecięcy wykonał założony plan na poziomie 60 procent i na tej podstawie otrzymał środki na działalność, co spowodowało, że w placówce zabrakło środków na wynagrodzenia.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy