Mieszkanka Bielska-Białej dała się nabrać i straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 17.06.2021 13:56,
W Bielsku-Białej grasują oszuści, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy z Centralnego Biura Antykorupcyjnego i próbują wyłudzić pieniądze.
Mieszkanka Bielska-Białej dała się nabrać i straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych

Oszuści dzwonią do mieszkańców, prosząc o wpłacenie pieniędzy na podane przez nich konto. Niestety mieszkanka Bielska-Biała dała się zwieść oszustom i straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Policja przypomina – policjanci ani funkcjonariusze innych służb państwowych nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!
Telefon od fałszywego funkcjonariusza odebrała dzisiaj mieszkanka Bielsk-Białej.

Oszuści przedstawiali się za policjantów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego i twierdzili, że prowadzą śledztwo, w które muszę ją zaangażować. Przestępcy nakłonili bielszczankę do wypłacenia pieniędzy i wpłacenia ich na podany przez oszustów rachunek bankowy. Niestety mieszkanka Bielska-Biała dała się zwieść oszustom i straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Policja przypomina:
PAMIĘTAJ!

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,

- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,

- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,

- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy