– Leczymy tu najcięższe przypadki niewydolności oddechowej, które występują podczas Covid 19. Mamy pacjentów z terenu całego Śląska - powiedział dr hab. n. med Dariusz Maciejewski, ordynator oddziału. Na oddziale znajduje się 13 stanowisk wszechstronnie przygotowanych do leczenia zakażonych.
W placówce wprowadzono wiele zabezpieczeń, m.in. „zapory” ze specjalnych tworzyw sztucznych, aby nie dochodziło do zakażeń SARS –CoV-2 wśród personelu.
- Kilka godzin w szczelnym kombinezonie sprawia, że człowiek czuje się niewyobrażalnie zmęczony. W tak trudnych warunkach nasza kadra lekarska i pielęgniarska, wyszkolona na najwyższym poziomie, pracuje z pełnym oddaniem i poświęceniem – podkreślił ordynator.
Dariusz Maciejewski, który jest również Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Intensywnej Terapii podkreślił, że płuca pacjentów, którzy są hospitalizowani na kierowanym przez niego oddziale, są w niemal takim samym stopniu krytycznie uszkodzone i wykazują cechy ostrego zespołu niewydolności oddechowej – To, czy przeżyją zależy od tego, na jakim etapie rozwoju niewydolności oddechowej w przebiegu Covid 19, trafili do szpitala – powiedział ordynator.
Specjalista wyjaśnił, iż mylne jest wśród wielu osób przeświadczenie, iż to „respiratory leczą ludzi”. – Przede wszystkim chorych leczą inni ludzie. Najwyższej klasy respiratory i pozostały wysoko specjalistyczny sprzęt to narzędzia, które w rękach wyszkolonej kadry pomagają 24 godziny na dobę ratować zdrowie i życie pacjentów – powiedział Dariusz Maciejewski.
W październiku na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego trafiło osiem wysokiej klasy respiratorów. Obecnie na wszystkich 13 stanowiskach oddziału dostępne są respiratory, które mają niezbędne funkcje i oprogramowanie do leczenia wentylacyjnego każdej patologii układu oddechowego.
INFORMACJA PRASOWA
Brak komentarzy