Nocny pożar w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 25.01.2022 14:35,
Przy okazji tego pożaru, strażacy mają apel do mieszkańców.
Nocny pożar w Bielsku-Białej
W poniedziałek (25.01) w nocy bielscy strażacy interweniowali w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego mieszczącego się w Bielsku-Białej przy ulicy Żywieckiej. Palił się garnek z olejem pozostawiony na kuchence. Na szczęście nikt nie został ranny.


- Kiedy jednostki przybyły na miejsce zdarzenia, w mieszkaniu na drugim piętrze doszło do zapalenia się oleju spożywczego rozlanego na kuchence gazowej. W wyniku zdarzenia spaleniu uległ okap kuchenny i kuchenka. Lokator mieszkania podjął nieskuteczną próbę ugaszenia palącego się oleju przy użyciu koca. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu i gazu do mieszkania oraz ugaszeniu pożaru przy pomocy gaśniczy proszkowej. Następnie mieszkanie przewietrzono i skontrolowano miejsce zdarzenia - informuje PSP Bielsko-Biała.

STRAŻACY PRZYPOIMINAJĄ:
Wystarczy niecałe 3 minuty by olej pozostawiony na patelni rozgrzał się do 200 stopni Celsjusza i zaczął płonąć. Najczęstszym błędem jest gaszenie pożaru wodą - zdecydowanie zwiększa to skutki tragedii. Przestrzegamy: nie gaś tłuszczu wodą.


Olej lub tłuszcz jest lżejszy niż woda. W momencie gdy próbujemy gasić pożar na patelni wodą, woda spływa na dno, a cała mieszanka eksploduje jako para. Płonący olej rozprzestrzenia się jako chmura ognia na wszystko co znajduje się w pobliżu. Doprowadzić to może do naprawdę wielkiej tragedii.

Najlepiej wyposażyć się w gaśnicę domową, która doskonale nadaje się do gaszenia większości domowych pożarów w zarodku. Mały ciężar, zastosowanie ekologicznego i nietoksycznego środka gaśniczego oraz łatwość użycia urządzenia przez osoby dorosłe bez specjalnego przeszkolenia. Skutecznie gaszą pożary ciał stałych, cieczy oraz olejów i tłuszczów jadalnych. Cena takiej gaśnicy waha się pomiędzy 120 a 150 złotych co jest dużo mniejszą kwotą w porównaniu z remontem, chociażby, samej kuchni.


źródło: PSP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy