Nowe przypadki koronawirusa, powstanie szpital tymczasowy

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 01.11.2020 15:48,
Jak informuje sanepid, minionej doby na terenie powiatu bielskiego zdiagnozowano 97 nowych przypadków koronawirusem, a na terenie powiatu żywieckiego - 128.
Nowe przypadki koronawirusa, powstanie szpital tymczasowy

Badania przesiewowe przeprowadzone w Domu Pomocy Społecznej w Cieszynie pozwoliły ujawnić 26 zachorowań wśród mieszkańców oraz 12 wśród pracowników, którzy odbywają już izolację w swoich domach.

Zachorowania pojawiły się także w DPS Dom Nauczyciela w Bielsku–Białej, gdzie wykryto 21 zakażeń wśród pensjonariuszy.

Zachorowania pojawiły się niestety także w powiatowych stacjach sanitarnych. W Katowicach badania ujawniły dodatnie wyniki u 36 na 81 pracowników sanepidu, w Bielsku–Białej choruje połowa z setki kadry, w Tychach 16 osób na 99 wszystkich pracowników.
Wzrasta nadal liczba tzw. łóżek covidowych w śląskich szpitalach.

Dziś i jutro odbędą się działania związane z przekazaniem Międzynarodowego Centrum Kongresowego na potrzeby stworzenia szpitala tymczasowego. Zarządca MCK, za zgodą miasta Katowice oraz wojewoda śląski zawarli umowę użyczenia obiektu na potrzeby szpitala. Uzgodnienia warunków udostępnienia pomiędzy PTWP Event Center a wojewodą trwały ostatnie kilka dni i przebiegały sprawnie, przy ścisłej współpracy stron. Prace, które rozpoczną się w poniedziałek, koordynować będzie szpital MSWiA w Katowicach. W MCK znajdzie się 500 łóżek z dostępem do tlenu oraz łóżka respiratorowe.

Jestem w stałym kontakcie z ministrem Michałem Dworczykiem, z ministrami zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. Bez ich wsparcia niemożliwa byłaby budowa szpitali tymczasowych. Decyzją premiera w naszym województwie powstaną jeszcze dwa podobne obiekty po to, aby zabezpieczyć mieszkańców całego województwa – podkreśla Jarosław Wieczorek.

Dodatkowe szpitale tymczasowe powstaną na północy i południu województwa dzięki pomocy spółki Węglokoks. Jeden z nich wyznaczono na lotnisku w Pyrzowicach, w przypadku drugiego trwa obecnie poszukiwanie najlepszej lokalizacji.

Sam szpital nie jest w stanie ratować zdrowia mieszkańców – potrzebna jest kadra medyczna i personel. Dziś w południe szpital MSWiA w Katowicach uruchomił specjalną stronę internetową, za pomocą której chętni mogą zgłaszać się do pracy w tworzonej placówce: www.szpitaldlaslaska.pl

źródło: śląski Urząd Wojewódzki


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy