Oszukują na policjanta. Starsze osoby na celowniku

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 13.05.2021 08:44,
W Bielsku-Białej grasują oszuści, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy z Policji i próbują wyłudzić pieniądze.
Oszukują na policjanta. Starsze osoby na celowniku

Telefon od fałszywego funkcjonariusza odebrał w środę mieszkaniec Pisarzowic. Oszuści przedstawiając się za polcijantów lub funkcjonariuszy innych służb przekonują, że rozpracowywują grupę przestępczą hakerów komputerowych, która kradnie oszczędności bankowe lub wyłudza kredyty, posługując się danymi ze „zhakowanych” kont bankowych.

Straszą, że w ten sposób szajka może ukraść pieniądze z konta już lub włamała się na konto bankowe. Dążą do wypłacenia pieniędzy i przekazania ich agentom lub przekazania danych do konta uprawniających do wykonania przelewu. Przestępcom nie udało się oszukać mieszkańca powiatu bielskiego, ale zwykle nie dają za wygraną i próbują, aż do skutku.

Policja przypomina:

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,

- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,

- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,

- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

źródło: bielska policja

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy