Potrącenie pieszego. Mandaty dla kierowcy i... pieszego

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 15.10.2020 15:11,
Kierujący osobowym samochodem potrącił przebiegającego przez przejście dla pieszych mężczyznę.
Potrącenie pieszego. Mandaty dla kierowcy i... pieszego

Do zdarzenia doszło w Bielsku-Białej na ulicy Piłsudskiego w rejonie skrzyżowania z ulicą Wyzwolenia. Jadący samochodem osobowym ulicą Wyzwolenia 72-latek skręcał w prawo w ulicę Piłsudskiego, kiedy przez oznaczone przejście dla pieszych przebiegał 34-latek. Mężczyzna został potracony przez pojazd i został zabrany przez pogotowie ratunkowe do szpitala.

Na miejsce zostali skierowani mundurowi z wydziału ruchu drogowego bielskiej komendy, którzy zajęli się ustalaniem okoliczności tego zdarzenia drogowego. Na szczęście potrącony mężczyzna nie doznał poważnych obrażeń, a zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Stróże prawa ustalili, że w tym zdarzeniu drogowym obydwaj jego uczestnicy zawinili. 72-latek został ukarany mandatem karnym za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, a przebiegający przez nie 34-latek za przebieganie przez nie, co jest zabronione przepisami kodeksu drogowego.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc głównie pieszych i rowerzystów to jeden z priorytetów policjantów ruchu drogowego. O to bezpieczeństwo jednak w pierwszej kolejności powinni dbać kierowcy pojazdów i sami piesi. W zderzeniu z pojazdem nie mają oni dużych szans, aby wyjść ze zdarzenia cało i zdrowo.

Zgodnie z art. 14 Ustawy prawo o ruchu drogowym zabronione są następujące zachowania pieszego:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

źródło: KMP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy