Sporo wypadków w górach, ratownicy w akcji

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 17.06.2022 09:12,
W minionym tygodniu ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR interweniowali w 11 wypadkach (do 8 zdarzeń doszło w weekend).
Sporo wypadków w górach, ratownicy w akcji
Opis kilku z nich zamieszczamy poniżej w krótkim podsumowaniu:

Wtorek 7.06.2022
Do CSR w Szczyrku dotarło zgłoszenie o turyście w rej. Błatniej, który zgłaszał drętwienie twarzy i rąk. Na miejsce niezwłocznie udał się zespół ratowników, którzy po wstępnym badaniu przetransportowali mężczyznę do Jaworza Górnego, gdzie został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Środa 8.06.2022
Ratownicy pełniący dyżur na Hali Miziowej transportowali do Korbielowa turystę, u którego doszło do częściowej utraty wzroku (zachorowanie).

Piątek 10.06.2022
W rej. Hali Skrzyczeńskiej w wyniku upadku rowerzysta doznał urazów głowy oraz kończyn dolnych i górnych. Po udzieleniu pomocy przez ratowników z CSR (opatrzenie ran, unieruchamianie złamań) mężczyzna został przetransportowany karetką terenową do Szczyrku.


Sobota 11.06.2022
9:00 W rej. Pilska w wyniku upadku turysta doznał urazu kończyny górnej. Ratownicy z SR Hala Miziowa po udzieleniu pierwszej pomocy przetransportowali poszkodowanego na parking przy hotelu Jontek, gdzie nastąpiło przekazanie zadysponowanemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

3:20 W rej. Hali Skrzyczeńskiej pomocy ratowników potrzebował rowerzysta, który w wyniku upadku doznał urazu obojczyka. Zespół z CSR po zabezpieczeniu urazu przetransportował mężczyznę do Szczyrku.

13:35 Turystka na ostatnim stromym odcinku podczas zejścia z Żaru poślizgnęła się doznając urazu kończyny dolnej (staw skokowy, podudzie) oraz górnej (przedramię, nadgarstek). Ratownicy z SR Żar po zabezpieczeniu urazów, przetransportowali kobietę pod dolną stację PKL Góra Żar i przekazali Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

14:50 Ratownicy z CSR Szczyrk wyruszyli na pomoc 12-letniemu rowerzyście, który na trasie rowerowej Skolnity Wisła Ski & Bike Park w wyniku upadku doznał urazów w obrębie głowy oraz kończyn górnych i dolnych (stan po utracie przytomności). Po udzieleniu pomocy, chłopiec został przekazany załodze karetki.

17:00 Na zielonym szlaku Babia Góra - Stańcowa (rejon ruin schroniska Beskidenverein - dokładną lokalizację otrzymaliśmy dzięki wysłaniu przez poszkodowaną swojej lokalizacji poprzez aplikację Ratunek) turystka w wyniku upadku doznała złamania kończyny dolnej. Na szczycie Babiej Góry przebywali w tym czasie ratownicy, którzy dotarli do poszkodowanej, zabezpieczyli złamanie i w noszach KONG przetransportowali ją na Pośredni Grzbiet, gdzie przyjęli śmigłowiec Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Kobieta drogą powietrzną trafiła do szpitala w Suchej Beskidzkiej.

Niedziela 12.06.2022

17:55 Ratownik pełniący dyżur w SR Przysłop pod Baranią Górą udzielał pomocy turystce, która w wyniku upadku doznała urazu kończyny dolnej. Po zaopatrzeniu ran i unieruchomieniu złamania, kobieta została przetransportowana do samochodu i transportem prywatnym udała się do szpitala.

18:20 Na trasie Twister (Enduro Trails) 11-letni rowerzysta w wyniku upadku doznał urazu w obrębie miednicy, ogólnych potłuczeń oraz głębokiej rany szarpanej uda. Po zaopatrzeniu został przetransportowany przez zespół ratowników z CSR do miejsca przekazania Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

źródło: GOPR Beskidy, foto M. Drwal

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy