Strażacy nie wyjadą do pożaru! Do plamy oleju też nie

Region, Bielsko-Biała, Na sygnale, Wiadomości, 24.10.2019 15:00, ap, foto: przykładowe zdjęcie OSP, źródło OSP Star
Strażacy ochotnicy często jako pierwsi docierają na miejsce zdarzenia. Poświęcają się, by ratować ludzkie życie. Teraz ich działania mogą zostać mocno ograniczone. Dlaczego?
Strażacy nie wyjadą do pożaru! Do plamy oleju też nie
Co, kto może, a czego nie?

14 października Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej skierowała pismo do Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w sprawie interpretacji wymagań wyszkolenia dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych.


Po otrzymaniu odpowiedzi i natychmiastowym wdrożeniu wyjaśnionych kwestii w życie (23.10), w jednostkach OSP obowiązują teraz następujące zasady:

- Jednostka nie może wyjechać do pożaru, wypadku drogowego czy plamy oleju, jeśli na obsadzie samochodu pożarniczego nie ma osoby uprawnionej do obsługi autopompy lub agregatu wysokociśnieniowego.

- Zakaz stosowania przez strażaka OSP sprzętu ochrony dróg oddechowych, który nie zaliczył ćwiczenia w komorze dymowej po upływie 5 lat od ostatniego ćwiczenia.

- Zakaz obsługi autopompy w samochodzie pożarniczym lub agregatu wysokociśnieniowego przez strażaka OSP, który nie posiada przeszkolenia kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP ( lub równorzędnego ).

Strażacy zostaną w remizach?

Kiedy jednostka otrzymuje pojazd, strażacy zostają przeszkoleni przez producenta także pod względem obsługi autopompy. Więc teoretycznie każdy strażak ochotnik takie przeszkolenie posiada. W praktyce nie mają oni natomiast oficjalnego zaświadczenia i tutaj zaczynają się schody...

- W powiecie bielskim jest ok. 200 strażaków bez takich uprawnień. W momencie zdarzenia, jeśli w jednostce nie będzie konserwatora autopompy lub agregatu wysokociśnieniowego, zastęp odmówi przyjazdu do zdarzenia - mówi Czesław Jurewicz, Naczelnik OSP Stare Bielsko.

Ruszyły szkolenia strażaków

KM PSP w Bielsku-Białej organizuje szkolenia dla strażaków. Kursy już się rozpoczęły. Jeszcze przed końcem roku, wszyscy strażacy ochotnicy z powiatu bielskiego mają mieć odpowiednie kwalifikacje. Komenda także uspokaja:

- Każda jednostka włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego musi posiadać minimum 12 wyszkolonych ratowników, w tym 3 kierowców-operatorów i dwóch wykwalifikowanych dowódców. W powiecie bielskim każda jednostka spełnia te wymagania. Szkolenia, które wykonujemy uznać można za dodatkowe - wyjaśnia kpt. Jarosław Jędrysik, rzecznik bielskiej komendy PSP.

Czy zatem jest się czego obawiać?


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy