Początek kwietnia to czas podsumowania kampanii CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA. Każdego roku w sezonie grzewczym, czyli od października do marca zwracamy uwagę na zagrożenia związanie z emisją tlenku węgla. Czad każdego roku zbiera śmiertelne żniwo, a czujka tlenku węgla lub dymu często ratuje życie.
W okresie od 1 października 2019r. do 31 marca 2020r. Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała 62 zdarzenia związane z uwalnianiem się tlenku węgla (o 26 zdarzeń mniej niż w sezonie 2018/2019). 23 osoby, w tym 7 dzieci z objawami zatrucia czadem zostało przewiezionych do szpitala (o 13 osób poszkodowanych mniej niż w sezonie 2018/2019). Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych, gdzie w poprzednim sezonie grzewczym czadem zatruły się dwie kobiety.
W okresie od 1 października 2019r. do 31 marca 2020r. Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała 104 pożary związane z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych w budynkach mieszkalnych wielo- i jednorodzinnych.
W dalszym ciągu wyjazdy do palących się sadzy w kominie to istna plaga. Po raz kolejny przypominamy, że ważne jest regularne sprawdzanie i czyszczenie kominów oraz przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niestety użytkownicy mają różne powody by taką kontrolę odłożyć w czasie. Tymczasem taka usługa trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Zgodnie z prawem, jeżeli ogrzewamy dom drewnem lub węglem, kominiarz musi pojawić się u nas minimum cztery razy w okresie grzewczym, jeżeli gazem lub olejem - dwa razy by wyczyścić przewody dymowe lub spalinowe. Natomiast przewody wentylacyjne muszą być sprawdzone minimum raz w roku. Jeśli naszym zaniedbaniem doprowadzimy do pożaru, wówczas możemy liczyć się z karą sięgającą nawet 5 tysięcy złotych.
Patrząc na statystykę w całym kraju możemy stwierdzić że było zdecydowanie bezpieczniej niż w poprzednim sezonie grzewczym.
Od 1 października 2019 r. do 31 marca 2020 r. państwowa straż pożarna odnotowała 3074 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, to o 768 mniej niż w poprzednim sezonie.
Zginęło 37 osób, a 1447 zostało poszkodowanych, tutaj również zanotowano spadek. W sezonie 2018/2019 zmarły 52 osoby, a ponad dwa tysiące osób zostało poszkodowanych.
Celem zmniejszenia ilości zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej w 2019 r. przygotowała przy współpracy z Prezydentem Miasta Bielska-Białej, Starostą Bielskim oraz wydziałami zarządzania kryzysowego ulotki informacyjne dotyczące bezpieczeństwa w sezonie grzewczym, które zostały rozprowadzone do wszystkich współdzieleni mieszkaniowych.
źródło: PSP Bielsko-Biała
Brak komentarzy