Jak informuje Śląski Oddział Straży Granicznej, pierwsze przypadki zostały ujawnione na początku lipca. W wyniku analizy dokumentacji złożonej w urzędzie przez 3 obywateli Ukrainy funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że cudzoziemcy zataili fakt posiadania dwóch paszportów, na podstawie których przyjeżdżali do Polski.
- Zachowaniem takim naruszyli przepisy prawne i w związku z tym wszczęto w stosunku do nich postępowania administracyjne. Postępowania te zakończyły się wydaniem decyzji zobowiązujących obywateli Ukrainy do opuszczenia terytorium RP. Jednocześnie wobec każdego z nich wszczęte zostały przez Straż Graniczną postępowania karne, dotyczące składania fałszywych oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz próby wyłudzenia karty pobytu poprzez podstępne wprowadzenie w błąd pracowników urzędu wojewódzkiego. Wszyscy cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i poddali się karom uzgodnionym z Prokuraturą Rejonową w Bielsku - Białej. Każdy z cudzoziemców został ukarany karą grzywny w wymiarze 1800 złotych - czytamy w komunikacie Straży Granicznej.
Kilka dni temu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku – Białej, po wcześniejszej analizie wniosków o zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, ujawnili kolejne próby nielegalnej legalizacji pobytu.
Tym razem sprawa dotyczyła 5 cudzoziemców (4 obywateli Ukrainy i 1 obywatela Gruzji) aplikujących o pobyt w Polsce przez pełnomocnika będącego obywatelem Ukrainy. W ramach wszczętego dochodzenia funkcjonariusze Straży Granicznej przedstawili zarzuty karne Ukraińcowi, który jako pełnomocnik zamierzał zalegalizować pobyt w Polsce tym 5 cudzoziemcom. Aby tego dokonać sfałszował wszystkie podpisy na wnioskach jakie złożył w urzędzie.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego 24 - letni Ukrainiec przyznał się do sfałszowania podpisów i do popełnienia przestępstwa z art. 270 § 1 k.k., które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Fakt sfałszowania podpisów tłumaczył tym, że obcokrajowcy, których reprezentował w urzędzie pracowali w firmie budowlanej jego ojca. Chciał im pomóc w jak najszybszym zalegalizowaniu pobytu w Polsce, a ponieważ nie przebywali oni cały czas w Bielsku – Białej, postanowił podrobić ich podpisy i złożyć dokumenty w urzędzie.
Mężczyzna poddał się karze uzgodnionej z Prokuraturą Rejonową w Bielsku - Białej w postaci ograniczenia wolności poprzez wykonywanie przez okres 6 miesięcy nieodpłatnej, kontrolowanej pracy społecznej w wymiarze 20 godzin miesięcznie.
Natomiast kilka dni temu funkcjonariusze bielskiego oddziału SG zatrzymali obywatela Ukrainy, który aż o ponad 500 dni przekroczył czas dozwolonego pobytu na na terytorium Schengen.
- W związku z zaistniałą sytuacją Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku - Białej wszczął w stosunku do cudzoziemca postępowanie administracyjne, które zakończyło się wydaniem decyzji zobowiązującej do powrotu. Obywatel Ukrainy otrzymał jednocześnie roczny zakaz wjazdu na terytorium strefy Schengen - informuje SG.
źródło: Śląski oddział Straży Granicznej
Brak komentarzy