Zatrzymani za nielegalne przekroczenie granicy

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 09.02.2021 11:50, INFORMACJA PRASOWA
W miniony weekend funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 5 obywateli Afganistanu oraz 1 obywatela Pakistanu za nielegalne przekroczenie czesko-polskiej granicy państwowej.
Zatrzymani za nielegalne przekroczenie granicy
5 lutego policjanci z Pawłowic poinformowali funkcjonariuszy Straży Granicznej o trzech cudzoziemcach ujawnionych na terenie agencji celnej w Warszowicach (powiat pszczyński). Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej ustalili, że mężczyźni to prawdopodobnie obywatele Afganistanu, którzy wjechali do Polski ukryci pod naczepą bułgarskiego samochodu ciężarowego.


Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym zostali oni zatrzymani. Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza, potwierdzono afgańskie obywatelstwo i dane osobowe zatrzymanych mężczyzn.

W związku z popełnieniem przestępstwa polegającego na nielegalnym przekroczeniu granicy z Czech do Polski przy użyciu podstępu, wobec Afgańczyków wszczęto postepowanie karne z art. 264 § 2 kodeksu karnego. Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie.Dzień później funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali na stacji paliw w Żorach kolejnych trzech cudzoziemców, którzy ukryci w naczepie tira jadącego z Bułgarii przekroczyli granicę wbrew przepisom z Czech do Polski.


Oni również nie posiadali dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza, ustalono, iż dwoje z nich to obywatele Afganistanu a jeden to Pakistańczyk. Tym mężczyznom również przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kodeksu karnego. Wszyscy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie.

Funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania wszystkich cudzoziemców do Rumunii w ramach tzw. procedury dublińskiej. Do tego czasu, na podstawie decyzji sądu, obcokrajowcy będą przebywać w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.


źródło: Śląski oddział Straży Granicznej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy