Zima nie odpuszcza, strażacy gaszą pożary sadzy

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 08.02.2021 12:45,
Zima nie odpuszcza, strażacy gaszą pożary sadzy

Tylko wczoraj strażacy dwukrotnie wyjeżdżali do płonących sadz w kominie. Najpierw po godzinie 11 paliło się w budynku jednorodzinnym w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Legionów. Następnie o 15:00 strażacy gasili płonące sadze w Świętoszówce. Gdy jednostki przybyły na miejsce zdarzenia z komina wydobywał się gęsty biały dym. W wyniku rozpoznania okazało się, że pali się sadza w kominie. Ze względu na brak wyłazu na dach zadysponowano drabinę mechaniczną. Strażacy wygasili piec, następnie usunęli sadzę z komina przy użyciu zestawu kominiarskiego i drabiny mechanicznej.

W tym sezonie grzewczym bielska straż pożarna odnotowała już 65 pożarów związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Niestety zima nie odpuszcza dlatego też warto pamiętać, że pożar sadzy w kominie może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą być przyczyną pożaru sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu.

Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

  • wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz
  • należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy).

Czasookresy usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (czyszczenia kominów):

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  1. od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  2. od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
  3. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy (nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego).

W w/w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czynności te, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia - a przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych – warto zadbać o własne bezpieczeństwo.

źródło: PSP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy