Bielski szpital otrzymał milion złotych!

Region, Bielsko-Biała, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 17.09.2019 19:19, PAN
Bielski szpital otrzymał milion złotych!
Milion złotych dofinansowania otrzyma szpital wojewódzki w Bielsku-Białej na zakup nowoczesnego urządzenia do rozkruszania kamieni nerkowych metodą ESWL. Umowę w tej sprawie podpisał wicemarszałek Dariusz Starzycki oraz dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska

Nowy zestaw do litotrypsji czyli rozkruszania kamieni nerkowych zewnątrzustrojową falą uderzeniową (ESWL) jest uznaną, bezinwazyjną, metodą leczenia kamicy nerkowej. Awaria poprzedniego, dziesięcioletniego urządzenia sprawiła, że szpital nie wykonuje zabiegów metodą ESWL, a pacjenci subregionu południowego Województwa Śląskiego są odsyłani do innych ośrodków w Katowicach, Chorzowie i Jaworznie. Brak sprawnego urządzenia generuje także stratę w budżecie szpitala rzędu ok. 30 tys. w skali miesiąca. Przy użyciu poprzedniego aparatu na oddziale wykonywano rocznie ok. 500-600 zabiegów.

Jak podkreślił wicemarszałek Starzycki, Zarząd Województwa uznał, że tak duży ośrodek miejski jak Bielsko Biała musi posiadać zabezpieczenie medyczne w tak ważnej dziedzinie, stąd decyzja o przekazaniu środków na zakup urządzenia. Przypomniał również, że w bieżącym roku samorząd województwa przeznaczył już na inwestycje w bielskim szpitalu wojewódzkim ok. 4 mln zł.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu regionu. Posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. Aparat używany będzie na oddziale urologii i onkologii urologicznej, gdzie każdego roku leczonych jest ok. 2 tys. pacjentów.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy