Bielsko z nagrodami od Izby Ekologii

Region, Bielsko-Biała, Polityka, Wiadomości, 03.07.2021 13:00, PG, foto: Polska Izba Ekologii
Wieloletnia kampania promocyjno-edukacyjna w sprawie ochrony klimatu otrzymała Ekolaur w 19. edycji konkursu Polskiej Izby Ekologii 2020.
Bielsko z nagrodami od Izby Ekologii

Natomiast Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej, czyli program dopłat do wymiany kotłów węglowych na ekologiczne źródło ogrzewania w domach jednorodzinnych, został wyróżniony w tym konkursie.

Wręczenie nagród odbyło się 29 czerwca br. w Katowicach podczas XXII Walnego Zgromadzenia Zwyczajnego Członków Polskiej Izby Ekologii. Odebrali je prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Energii bielskiego Urzędu Miejskiego Danuta Przybyło.

Kampania społeczna Bielsko-Biała chroni klimat uzyskała tak wysokie uznanie komisji konkursowej ze względu na jej kompleksowość, konsekwencję, zasięg, ale przede wszystkim skuteczność. Celem inicjatywy jest zmiana nawyków społeczności lokalnej na prośrodowiskowe u jak największej liczby uczestników. W kampanię zaangażowanych jest aż 90 procent placówek oświatowych w mieście, a poprzez szkoły i przedszkola także środowiska rodzinne dzieci i młodzieży. W 2012 roku Urząd Miejski zmierzył roczny efekt zmian zachowania u 22 procent uczestników projektu Engage, stanowiącego fundament kampanii – zaoszczędzona energia wyniosła 7,26 mln kWh i uniknięto emisji CO2 na poziomie 3,9 mln kg. To przekonuje, że warto uświadamiać.

Natomiast Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej to najskuteczniejszy sposób na walkę ze smogiem. Do każdego zlikwidowanego kopciucha Urząd Miejski dopłaca 8.000 zł na poczet nowego, ekologicznego ogrzewania. To niejednokrotnie nawet 80 procent kosztów modernizacji kotłowni.

Zainteresowanie programem jest tak duże, że liczba rocznie dotowanych kotłowni została zwiększona ze 150 do 450, a osiągnięty efekt ekologiczny to m.in. uniknięta emisja CO2 9712 ton/rok, a w przypadku pyłów redukcja emisji o 226 ton na rok. W odróżnieniu od innych programów mieszkańcy sami wybierają wykonawcę oraz typ nowego źródła ciepła, jeśli tylko spełnia wymagania programu.

Kontynuowanie tych działań szczególnie obecnie jest niezmiernie istotne.

źródło: UM BB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy