Bohater obecny w każdym domu?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 29.07.2019 13:44, PAN
Bohater obecny w każdym domu?

W Urzędzie Pocztowym nr 1 w Katowicach zaprezentowano znaczek pocztowy upamiętniający Henryka Sławika - bohatera uhonorowanego tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” i odznaczonego Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Do obiegu znaczek wprowadzi Poczta Polska S.A.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Konsul Generalna Węgier w Krakowie prof. Adrienne Körmendy, sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Grzegorz Puda, Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz prezes Zarządu Poczty Polskiej SA Przemysław Sypniewski i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.


- Niezmiernie cieszę się, że wizerunek bohatera trzech narodów – Henryka Sławika – jednego z najbardziej zasłużonych dla ratowania Żydów w czasie Holokaustu Polaków dzięki Poczcie Polskiej trafi do miliona, a może z czasem kilku milionów odbiorców. Jest to tym bardziej cenne, ponieważ jak dotąd sylwetka Henryka Sławika nie jest powszechnie znana tak, jak na to zasługuje” – powiedział Łukasz Kobiela inicjator powstania znaczka poświęconego postaci Henryka Sławika.

Sławik pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, brał udział w Powstaniach Śląskich, a po wybuchu II wojny światowej przedostał się na Węgry. Przebywając w obozie dla uchodźców zetknął się z Józsefem Antallem – komisarzem rządowym do spraw uchodźczych, dzięki któremu objął funkcję prezesa Komitetu Obywatelskiego dla Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. W latach 1940–1944 Sławikowi i Antallowi udało się uratować co najmniej 5 tys. polskich Żydów, także tych z Podbeskidzia. Aresztowany przez Gestapo w lipcu 1944 r. całą odpowiedzialność wziął na siebie, ochraniając Antalla przed niechybną śmiercią. Henryk Sławik został powieszony 23.08.1944 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.

Przyklejając znaczek na kopertę lub kartkę z życzeniami zwróćmy uwagę na portret smutnego mężczyzny, który został bohaterem trzech narodów. Zwłaszcza w czasach, gdy nam Polakom zarzuca się, że przyłożyliśmy rękę do Holokaustu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy