Czy wznowią legendarne połączenie?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 10.07.2019 13:10, PAN
Czy wznowią legendarne połączenie?
W 2007 roku po raz ostatni kursował pociąg pospieszny "Batory", który kursował na trasie z Warszawy do Budapesztu przez Zwardoń, Żywiec i Bielsko-Biała. Stowarzyszenie "Beskidzki Dom" podejmuje działania, by przywrócić to połączenie. Ma ono uzasadnienie, zwłaszcza w okresach wakacyjnych, feryjnych wypoczynków.

Pierwszy kurs "Batory" odbył w 1972 roku na trasie ze stolicy Polski do Węgier. Podróż trwała wprawdzie 15 godzin, ale chętnych było naprawdę sporo. W kolejnych latach "Batory" dojeżdżał do Splitu, dokładano do niego wagony i kursował do Rzymu z Warszawy oraz do Moskwy i Sankt Petersburga. Od 1999 roku "Batorym" można było z Katowic dojechać do greckich Salonik, a od 2002 roku pociąg kursował przez Żywiec do Warszawy.

Była to znakomita okazja, by mieszkańcy Żywiecczyzny mogli bezpośrednim transportem dostać się do stolicy. I dlatego obecnie trwają prace nad przywróceniem tego połączenia, zwłaszcza, że stosunki Polsko - Węgierskie układają się znakomicie. Czy przyniosą one pozytywny skutek?

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy