Drzewa pod specjalną ochroną! Prezydent podpisał zarządzenie

Region, Bielsko-Biała, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 12.11.2019 16:00, ap/ UM Bielsko-Biała
Od 19 listopada drzewa na terenie miasta będą pod specjalnym nadzorem. Bielsko-Biała jest trzecią miejscowością w Polsce, która wprowadziła Karty informacyjne wyznaczające standardy ochrony drzew. Kto musi je przestrzegać?
Drzewa pod specjalną ochroną! Prezydent podpisał zarządzenie
4Jarosław Klimaszewski, Prezydent Miasta Bielska-Białej podpisał zarządzenie w sprawie ochrony drzew na terenie miasta Bielska-Białej. Zarządzenie to zobowiązuje podmioty zarządzające nieruchomościami w imieniu Gminy Bielsko-Biała do dbałości o drzewa i krzewy oraz o prowadzenie procesów inwestycyjnych w taki sposób, aby zachować jak największą liczbę drzew.Przed przystąpieniem do opracowania rozwiązań projektowych trzeba będzie wykonać szczegółową inwentaryzację i waloryzację drzew i krzewów na terenie objętym planem danej inwestycji i na tej podstawie w ramach dokumentacji projektowej należało będzie wykonać tzw. POD czyli Projekt Ochrony Drzew.

W procesie planowania oraz już samej realizacji inwestycji trzeba będzie postępować zgodnie z opracowanymi na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska Kartami określającymi standardy ochrony drzew w procesach inwestycyjnych.

Karty opracowała dendrolog dr inż. arch. kraj. Marzena Suchocka (pracownik SGGW w Warszawie) i będą one dostępne na stronie internetowej Miasta po wejściu w życie zarządzenia, czyli 19 listopada 2019 r.

Koordynacja i egzekwowanie prawidłowej realizacji zadań została powierzona Ogrodnikowi Miejskiemu.

- Karty informacyjne określają jasne zasady i wytyczne prac dla projektantów oraz uczestników budowy, które umożliwiają uniknięcie uszkodzenia korony, pnia, korzeni drzewa oraz ochronę gleby przed zagęszczeniem. Opracowanych zostało 6 kart dla wszystkich etapów procesu inwestycyjnego zawierających wskazania i dobre praktyki oraz tzw. Karta „0” określająca cel stworzenia kart, czyli ochronę drzew na placu budowy - informują pracownicy bielskiego magistratu.

Karta Nr 1 - zawiera informacje dotyczące organizacji placu budowy i wytyczne do wyznaczenia Strefy Ochrony Drzew, czyli SOD.
Karta Nr 2 - to informacje i wytyczne dotyczące bezkolizyjnych nawierzchni i budowli.
Karta Nr 3 - zawiera informacje w zakresie ochrony gleby i prowadzenia prac ziemnych w czasie budowy.
Karta Nr 4 - przedstawia sposoby poprawy warunków siedliskowych czyli podpowiada jakie należy w danej sytuacji podjąć działania naprawcze.
Karta Nr 5 - to zapisy dotyczące właściwej pielęgnacji koron drzew , metody poprawnego cięcia gałęzi i konarów w razie potrzeby w czasie prowadzenia budowy.
Karta Nr 6 - zbiór wszystkich uzgodnień dot. prac w otoczeniu drzew – mamy tutaj informacje i wytyczne, jakie dokumenty i uzgodnienia będą potrzebne w całym procesie inwestycyjnym. Znajdują się tu również zapisy dot. podstaw prawnych ochrony drzew oraz kar za zniszczenie drzewostanu.

Ważną rzeczą jest konieczność prowadzenia monitoringu w czasie prac i po ich zakończeniu przez inspektora nadzoru dendrologicznego lub specjalisty w zakresie ochrony drzew.

Wszystkie karty zawierają kod QR , który odsyła zainteresowanego do szczegółowo opisanych sposobów i metod postępowania oraz podpowiada dobre praktyki.

Bielsko-Biała jest trzecim miastem w Polsce po Warszawie i Wrocławiu, które wprowadziło Karty informacyjne wyznaczające standardy ochrony drzew.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy