Jutro pożegnania posła w Żywcu

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 19.04.2020 12:22, PAN

Jutro, w poniedziałek 20 kwietnia o godz. 13.30, na Cmentarzu Przemienienia Pańskiego w Żywcu odbędzie się pożegnania posła Kazimierza Zarzyckiego.

Jutro pożegnania posła w Żywcu
Zarzycki łączy dwie epoki, tą komunistyczną i tą w wolnej Polsce. Wiem, że to trudne, ale w obu systemach potrafił zachować twarz. Komunistą nie był, choć stanowisko sekretarza Edwarda Gierka mogłaby o tym świadczyć. Jako ekonomista chciał zmienić sytuację gospodarczą w Polsce, ale wygrała jego pasja dziennikarska. Dziś młodzi adepci tego zawodu nie pamiętają, bo mają do tego prawo, ale nam starszym, nie wolno zapomnieć, że to właśnie m.in. Zarzyckiemu zawdzięczamy prawo autorskie i prawo prasowe. Znał, a przede wszystkim czuł te sprawy. Największym Jego atutem było to, że potrafił się porozumieć, miał nie tylko "dziennikarski nos" i znakomite pióro, ale miał wyczucie i społeczną wrażliwość.

Zaimponował w czasie, gdy odwaga miała swoją cenę, gdy w czasie stanu wojennego, który złamał wielu, On jako szef TVP Katowice odmówił zwolnienia dziennikarzy, których dziś nazwalibyśmy niepokornymi. Zapłacił za to posadą, lecz w środowisku zyskał niesamowity szacunek. Na owoce tego musiał czekać dekadę, bo wprawdzie zmienił się system, ale pamięć ludzka trwała. Nie musiał robić specjalnych kampanii wyborczych, by znaleźć się najpierw we władzach samorządowych, a potem w Sejmie. W 1999 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 r. pełnił czasowo obowiązki szefa Sojuszu Lewicy Demokratycznej województwa śląskiego. Był posłem z okręgu bielskiego, osiadł w Żywcu. Cześć Jego Pamięci!
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy