Na stole leży 10 milionów. Zwyciężą najbardziej zdeterminowani

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 08.07.2019 17:00, PAN
Na stole leży 10 milionów. Zwyciężą najbardziej zdeterminowani
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zabezpieczył kwotę 10 milionów złotych na I edycję Budżetu Obywatelskiego. To poważne pieniądze, o których dystrybucji zadecydują sami obywatele.

- Jestem przekonany, że te doświadczenia zaprocentują. Na niższych szczeblach samorządu budżet obywatelski sprawdza się od lat, chcemy stworzyć przestrzeń dla tego rozwiązania również w skali województwa. Zapraszamy wszystkich do tworzenia projektów, przekonywania do nich i głosowania na najlepsze. Chcemy wspólnie edukować i wspierać, ale też dzielić się środkami i uczyć od mieszkańców, bo dla nas to również lekcja – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

19 lipca kończą się spotkania informacyjne z mieszkańcami województwa. Sami mieszkańcy będą mogli składać propozycje w dniach 1-26 lipca. Głosowanie odbędzie się 12-30 listopada 2019 roku, a do 31 grudnia poznamy listę zadań do zrealizowania w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.Regulamin Budżetu Obywatelskiego zakłada, że pula środków będzie podzielona na zadania wojewódzkie – 2,5 mln zł oraz podregionalne – 7,5 mln zł. W podregionie pierwszych (powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała) może walczyć o 15 procent ogólnej sumy, a więc miliona 125 tysięcy złotych.

Co zrobić, by wygrać takie pieniądze? Posłużmy się przykładem sąsiedniego województwa Małopolskiego, w którym trwa druga edycja Budżetu Obywatelskiego organizowanego przez tamtejszy Urząd Marszałkowski.Na pewno nie zdajecie sobie Państwo sprawy, jaki projekt wygrał I edycję? Otóż była to Akademia Kobiecego Futbolu. Dzięki środkom marszałkowskim dziewczęta w kategoriach U-14 i U-10 przez rok grały cykliczne turnieje, otrzymały też sprzęt sportowy.

- Zbieraliśmy podpisy pod marketami, kościołami i wśród znajomych. Dziewczęta prosiły kogo się dało i przyniosło to efekt. Wygraliśmy I edycję, dostaliśmy też sporo środków w drugiej edycji. Zaowocowało to sukcesami reprezentacji Małopolski podczas Olimpiady Młodzieży i mistrzostw Polski. Najważniejsze jednak, że stworzyliśmy największą w Polsce imprezę cykliczną dla dziewcząt - mówi wiceprezes Prądniczanki Kraków i pomysłodawca imprezy Piotr Sędor.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy