O tej dacie trzeba koniecznie pamiętać

Region, Bielsko-Biała, Polityka, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 14.07.2019 11:43, PAN
O tej dacie trzeba koniecznie pamiętać

W Bielsku-Białej odbyły się uroczystości upamiętniające 76 rocznicę „Krwawej Niedzieli na Wołyniu". Po mszy św. odprawionej w intencji ofiar w kościele pw. św. Franciszka w Wapienicy wszyscy uczestnicy obchodów zgromadzili się przy pomniku poświęconym Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów 1943-1945, gdzie po okolicznościowych przemówieniach zostały złożone kwiaty.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, radni Rady Miejskiej Bielska-Białej oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także kombatanci i mieszkańcy miasta. Wydarzenie zorganizował Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Ktoś spyta, dlaczego w Bielsku-Białej obchodzimy rocznice tragicznych wydarzeń na Wołyniu, to przecież tak daleko? To co wydarzyło się na Wołyniu to była tragedia ludzi narodowości polskiej. Umierali w nieludzki sposób tylko dlatego, że byli Polakami. Tym, którym udało się uciec zanim doszło do masakry lub jakimś cudem ją przeżyć nie było zwykle dane wrócić w rodzinne strony. Zresztą, kto by chciał tam wracać.


Ogromne rzesze ludności polskiej z terenów II Rzeczpospolitej musiało szukać miejsca do życia w innych częściach kraju. Sporo z nich trafiło w rejon bielski, gdzie powstawało nowe, duże miasto, była praca i można było zacząć wszystko od nowa. Dla wielu mieszkańców Bielska- Białej i ich rodzin, to co wydarzyło się na Wołyniu jest osobistym dramatem. Przez lata o wołyńskiej tragedii mówić nie było można, tak jak o brutalnym mordzie na polskich jeńcach pod Batohem i o masakrze, jaką zgotowali ukraińscy powstańcy wracającej z Moskwy armii Napoleona, w której służyło wiele tysięcy Polaków. Dziś warto o tym pamiętać.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy