Ogromna unijna dotacje na projekt Słoneczna Żywiecczyzna. Skorzystają mieszkańcy

Region, Żywiec, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 22.05.2019 18:15, PAN
Ogromna unijna dotacje na projekt Słoneczna Żywiecczyzna. Skorzystają mieszkańcy

Zarząd Województwa Śląskiego wynegocjował 81,6 mln zł z budżetu państwa czym podwoił pulę dofinansowania dla projektów związanych z budową i przebudową infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych w województwie.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Żywcu z udziałem wicemarszałka Wojciecha Kałuży. W naborze projektów prowadzonym w ramach RPO WSL (Dz. 4.1.3. Odnawialne źródła energii) Zarząd wybrał 4 projekty na kwotę dofinansowania prawie 147 mln zł. Te pieniądze zapewnią na terenie 27 gmin województwa, realizację infrastruktury niezbędnej do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

- Inwestycja w odnawialne źródła energii to inwestycja w naszą przyszłość. Decyzja o wykorzystaniu wkładu krajowego właśnie w tym naborze, jest w dużej mierze podyktowana istotnym wzrostem zainteresowania społecznego inwestycjami w OZE. Niewątpliwie jest to zasługa szeroko prowadzonych kampanii na rzecz czystego powietrza i likwidacji niskiej emisji, które realizuje rząd jak i samorządy. Nieprzypadkowo jako miejsce ogłoszenia wyniku konkursu wybraliśmy Żywiec, w którym problemy niskiej emisji są spore. Mam nadzieję, że projekt Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu pn. "Słoneczna Żywiecczyzna" przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz komfortu życia mieszkańców miasta i okolicznych gmin powiedział Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa.

Dofinansowanie trafi do trzech wnioskodawców m.in. Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu (projekt obejmuje 10 gmin: Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Żywiec i Łodygowice).

Łącznie w województwie dofinansowanie na inwestycje związane z budową lub przebudową infrastruktury niezbędnej do korzystania z odnawialnych źródeł energii trafi do 27 gmin. Najwięcej zyska Żywiecczyzna, do której trafi ok 52 miliony złotych. Na projekt Słoneczna Żywiecczyzna potrzeba 55 milionów, brakujące trzy solidarnie dołożą zainteresowane gminy.

Za te pieniądze zamontowane zostaną 772 pompy cieplne i aż 2288 projektów fotowoltaicznych. Najwięcej zyska Żywiec, w którym zamontowane zostaną 572 takie elementy, nieco mnie w Jeleśni (307), Rajczy 235), a najmniej w Koszarawie (59).

- Jeśli chce się być innowacyjnym to najpierw ludzie wezmą Cię za szaleńca, więc dziś dziękuję koleżankom i kolegom z sąsiednich gmin, że byli równie szaleni jak ja. To przełomowy projekt, który zmieni nasze otoczenie, zyskamy na tym wszyscy, bo oddychać będziemy świeższym powietrzem. Będziemy czynić starania, by pomóc mieszkańcom, którzy muszą najpierw wyłożyć środki, a potem otrzymują zwrot - powiedział burmistrz Żywca Antoni Szlagor.


fot antoni szlagor/fb

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy