Prawie 10 milionów powędruje do sportowców

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Sport, Wiadomości, 15.01.2020 09:00, PAN
Kwota 9 milionów 770 tysięcy złotych zostanie przeznaczona w 2020 roku na wsparcie zadań publicznych w krzewieniu kultury fizycznej w Województwie Śląskim. Środki zostaną rozdysponowane na szkolenie młodzieży.
Prawie 10 milionów powędruje do sportowców
Najliczniejsze grono beneficjentów stanowią kluby lekkoatletyczne, pływackie, siatkarskie i piłkarskie. Urząd Marszałkowski był gospodarzem konferencji poświęconej strategii rozwoju sportu w województwie w nadchodzącym, 2020 roku.

- Wachlarz dyscyplin sportowych objęty programem wsparcia jest bardzo szeroki. Skorzysta na tym ponad 100 klubów. Celem jest wychowywanie dzieci i młodzieży w sportowym duchu. Polega to jednak nie tylko na rywalizacji. Główną ideą jest podnoszenie sprawności fizycznej wśród młodych ludzi. Dla samorządu regionu jest to dziś priorytet, co mnie cieszy, bo przecież stąd się wywodzę. To dla mnie duża satysfakcja. Z kolei inwestycje w infrastrukturę sportową, to zawsze dobrze wydane pieniądze – przekonuje Witold Bańka, były minister sportu i kultury fizycznej, a obecnie przewodniczący Światowej Agencji Antydopingowej WADA.

5 mln 450 tys. zł zostanie podzielone na upowszechnianie kultury fizycznej (3,5 mln zł), sport akademicki (400 tys. zł), szkolenie kadry wojewódzkiej młodzików (milion zł), udział w finałach Mistrzostw Polski zawodników reprezentujących Województwo Śląskie oraz w Finałach Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieżowych (350 tys. złotych), szkolenie w zakresie sportów lotniczych (100 tys. zł) oraz sporty motorowe (100 tys. zł). Przy podziale środków obowiązują kryteria: organizacja i uczestnictwo w regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach sportowych, szkolenie szczególnie uzdolnionych dzieci i młodzieży, w tym sportowców niepełnosprawnych, wsparcie młodzieży ze środowisk pochodzącej z rodzin o niskim statusie materialnym. Środki trafią również na diagnostykę i badania lekarskie dla młodzieży, sport akademicki, szkolenia młodzików. Będą także pokrywane z nich koszty udziału w ogólnopolskich zawodach sportowych.

Na początek do klubów trafi 1,5 mln zł. Będą to środki w całości ujęte we wnioskach dodatkowych. Kluby zostaną w ten sposób wsparte z myślą o wynagrodzeniach dla szkoleniowców prowadzących zajęcia sportowe w ramach umów zleceń, organizacji obozów sportowych i zakup sprzętu. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od kryterium, czy klub jest jedno czy też wielosekcyjny.

- To ważne wsparcie, zwłaszcza dla mniejszych klubów, które nie posiadają możnych sponsorów i są zmuszone oglądać każdą złotówkę w swoich budżetach, zanim na cokolwiek ją wydadzą. W skali województwa może wydawać się, że nie są to jakieś duże środki, jednak w przypadku klubów lokalnych, mają one istotne znaczenie w kontekście ich funkcjonowania. I to nie tylko w zakresie samego szkolenia stacjonarnego, ale na przykład przy organizacji obozów sportowych – akcentuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Po trzech latach przerwy powróciło dofinansowanie w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego. Na ten cel trafi 1,5 mln zł, z czego milion zostanie rozdysponowany na ratownictwo górskie, zaś 500 tys. zł na wspomniane już ratownictwo wodne. Warto także zaznaczyć, że w przyszłym roku, po kilkuletniej przerwie, Województwo Śląskie wraca na mapę dużych imprez w sportach zimowych. Nasz region ponownie będzie organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zostanie przeznaczonych na to 700 tys. zł, pozostałą kwotę zapewni Ministerstwo Sportu. Dodatkowy milion województwo przeznaczy na organizację imprez sportowych o zasięgu regionalnym i międzynarodowym.

31 stycznia 2020 roku odbędzie się uroczysta XII Gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Śląskiego na Stadionie Śląskim za mijający, 2019 rok. W poprzednich edycjach tą prestiżową nagrodą uhonorowano między innymi: Adama Małysza, Tomasza Sikorę, Justynę Ersetic-Święty, a specjalne wyróżnienie otrzymała Justyna Kowalczyk.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy

reklama