Radni postanowili ratować szpital

Region, Żywiec, Polityka, Wiadomości, 18.06.2019 10:45, PAN
Radni postanowili ratować szpital
Za rok 2018 Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, dla którego podmiotem tworzącym jest Powiat Żywiecki, osiągnął ujemny wynik finansowy w kwocie 6.031.788,18 zł , której wartość przekracza koszty amortyzacji o kwotę 3.626.482,45 zł. Sytuacja ta obliguje w świetle art. 59 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej podmiot tworzący do podjęcia decyzji o częściowym pokryciu straty za rok 2018 (czyli wartości powyżej kosztów amortyzacji) albo o likwidacji szpitala.

Wymieniona strata netto w kwocie 6.031.788,18 zł. zostanie pokryta w części: kwota 3.626.482,45 złotych z budżetu Powiatu Żywieckiego, a pozostała z zysków uzyskanych przez szpital w latach następnych.


Jest jednak jasne, że o dochodach nie może być mowy i zabieg radnych powiatowych miał tylko jeden cel - uniknięcie natychmiastowego zamknięcia szpitala. W wyniku niedoszacowania przez NFZ zabiegów wykonywanych przez szpital jego straty rosną każdego dnia. Starosta Andrzej Kalata powtarza nieustannie, że walczy i pewnie tak jest w rzeczywistości, bo samorządowiec ten ma charakter fightera. Tyle, że w NFZ też nie narzekają na brak finansów, więc w miarę na poziomie utrzymywane są największe placówki, te z miast na prowincjach ratowane są przez samorządy.

Dla Żywca ratunkiem jest szybka przeprowadzka do wykańczanego cały czas nowego szpitala.

Nowoczesna placówka nie będzie generowała gigantycznych kosztów stałych. Do tego czasu schemat z minionej sesji będzie się powtarzał i to podatnicy zapłacą za funkcjonowanie swojego szpitala. Warto podkreślić, że zrobią to za każdym razem dwukrotnie, bo po pierwsze płacą składki zdrowotne z każdej wypłaty i emerytury, a następnie samorząd, w tym wypadku powiat, dotuje deficytową placówkę.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy