Znane są szczegóły początku roku szkolnego

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Wiadomości, 05.08.2020 14:00, PG
- Chcemy aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół. Planujemy że 1 września rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach. Aby było możliwe tym okresie epidemii, przygotowaliśmy we współpracy z GIS i MZ wytyczne, które mówią o tym, jak zorganizować pracę w szkołach – zaznaczył minister.
Znane są szczegóły początku roku szkolnego
W środę (05.08.) podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że dzieci powrócą do szkół we wrześniu - Chcemy aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół. Planujemy że 1 września rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach. Aby było możliwe tym okresie epidemii, przygotowaliśmy we współpracy z GIS i MZ wytyczne, które mówią o tym, jak zorganizować pracę w szkołach – zaznaczył minister.

Wytyczne dotyczą tego jak zorganizować nowy rok szkolny, lekcje, jak powinno wyglądać wydawanie posiłków czy co robić gdy ktoś zachoruje. Pomieszczenia będą musiały być dezynfekowane co najmniej raz dziennie a uczniowie będą zobowiązani do częstego mycia rąk. Do szkoły będą mogli przychodzić tylko zdrowi uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy.

Jeśli nie będzie zagrożenia epidemicznego, to nie będą zmniejszane klasy. Nie będzie też obowiązku noszenia maseczek podczas zajęć.


Planuje się powrót do szkół w sposób tradycyjny, ewentualnie mieszany, gdzie część uczniów uczęszczałoby w zajęciach zdalnie, a część stacjonarnie.
Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności. Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny (tzw. warianty B i C pracy szkoły i placówki).


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy