Z tej grupy rekrutują się przyszli mistrzowie

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Sport, Wiadomości, 30.03.2020 09:54, PAN
Przez dwa miesiące trwały zmagania w XXVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach zimowych Śląskie 2020. Ostatnie konkurencję rozegrano tuż przed wybuchem epidemii, teraz nadszedł czas na podsumowanie zawodów.
W imprezie wystartowało niema 1200 zawodniczek i zawodników. Do rywalizacji przystąpiła młodzież w wieku 12-21 lat, w kategorii juniora młodszego i juniora, w: biathlonie, curlingu, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim na torze długim i krótkim (short track), narciarstwie alpejskim i klasycznym (biegi, skoki, kombinacja norweska), snowboardzie i sportach saneczkowych. W programie olimpiady znalazły się również turnieje koszykarskie młodzików w rywalizacji województw. Medale mistrzostw Polski juniorów, juniorów młodszych i młodzików zostaną wręczone dla najlepszych zawodników w 148 konkurencjach. Dla wielu uczestników zawodów finałowych, udział w olimpiadzie będzie pierwszym startem w karierze na imprezie tak wysokiej rangi mistrzowskiej.

Organizatorami XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych byli Śląska Federacja Sportu, na podstawie decyzji Ministra Sportu oraz Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, jako partner imprezy, który dofinansował zakup sprzętu specjalistycznego do organizacji zawodów i dalszego szkolenia sportowego uzdolnionej młodzieży w kilku sportach zimowych.

W klasyfikacji medalowej wygrała Małopolska, której reprezentanci zdobyli 113 medali (40 złotych, 32 srebrne i 41 brązowych). Drugie miejsce zajął Śląsk z dorobkiem 96 krażków (34, 33, 29). Najlepszym klubem OOM zostały Karkonosze Jelenia Góra, 11. miejsce zajął Team MB Szczyrk, 19. KS Beskidy Bielsko-Biała, 22. LKS Sokół Szczyrk, 33. Olimpijczyk Gilowice, 35. LKS Klimczok Bystra.

Z uwagi na epidemię odwołano zmagania z Olimpiadzie Młodzieży w sportach halowych, wkrótce okaże się, czy rozegrana zostanie OOM w sportach letnich.