reklama

Na szlakach stanęły ławeczki beskidzkie

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Wiadomości, 26.07.2022 13:04,
Na szlakach turystycznych po polskiej i słowackiej stronie granicy stanęło 26 ławeczek beskidzkich.
Na szlakach stanęły ławeczki beskidzkie

Na szlakach turystycznych po polskiej i słowackiej stronie granicy stanęło 26 ławeczek beskidzkich. To miejsce odpoczynku strudzonych wędrówką turystów, ale też odniesienie do dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Beskidów. Projekt zrealizowano w czerwcu tego roku.

Forma ławeczek łączy w sobie cechy tradycji i nowoczesności. Nawiązuje do symboliki bram wołoskich, które są charakterystycznym elementem architektonicznym łuku Karpat, a tym samym Beskidów. Nieprzypadkowe są również zdobienia snycerskie totemów ławeczek. Widoczne na nich rozety i leluje to od wieków podstawowe formy tradycyjnych dekoracji i zdobień w regionie. Zwieńczenie ośmiu totemów stanowią rzeźby zwierząt, zbójców i innych elementów lokalnych podań lub legend. Kolejne osiem zwieńczone jest malowanymi na szkle witrażykami, a pozostałe dziesięć charakteryzuje nawiązanie do tradycyjnych kapliczek ludowych, które po dziś dzień napotykamy na beskidzkich szlakach. Na siedziskach znajdują się natomiast nazwy miejsc posadowienia.

Wędrując po beskidzkich szlakach, wypatrujcie ławeczek w następujących miejscach: na Szyndzielni i Dębowcu w Bielsku-Białej, na pl. św. Jakuba i w okolicach amfiteatru Skalite w Szczyrku, na Skrzycznem, na Hali Jaworzyna, w kamieniołomie w Kozach, w okolicach morsowiska w Porąbce, w parkach w Jaworzu i Żywcu, na Złotym Groniu w Istebnej, na Stożku, Soszowie i Górze Cieślar w Wiśle, na Ficońce i Bukowinie w Żabnicy, w Łodygowicach, na Leskowcu w Targoszowie, na Hajdówce w Jordanowie, na Makowskiej Górze w Makowie Podhalańskim, na Mosornym Groniu i Przełęczy Brona w Zawoi oraz na Słowacji w miejscowościach Svedernik, Zakamenne, Zubrohlava i Mojš.

Ławeczki powstały w ramach mikroprojektu Odpocznij w Beskidach, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja na lata 2014-2020 i z budżetu państwa.

źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy