Nowe centrum przesiadkowe w Bielsku - Białej będzie kosztowało 400 mln zł [FOTO]

Region, Wiadomości, 29.05.2021 20:00, PG
Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję urbanistyczno - architektoniczną. Nie przyznano pierwszej nagrody ale z projektów wyłania się nowoczesna wizja dworca.
Nowe centrum przesiadkowe w Bielsku - Białej będzie kosztowało 400 mln zł [FOTO]

Na zlecenie miasta, bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich przeprowadził konkurs na opracowane koncepcji urbanistyczno-architektonicznej centrum przesiadkowego w Bielsku-Białej.

Konkurs rozstrzygnięto i przyznano dwie drugie nagrody, trzecią i dwa wyróżnienia. Sąd konkursowy nie przyznał pierwszej nagrody.

Konkurs został ogłoszony w grudniu 2020 roku, prace można było składać do 30 kwietnia br. 57 uczestników zgłosiło wnioski o dopuszczenie do konkursu, 51 zostało dopuszczonych, natomiast prace złożyło 11 uczestników, z czego 10 spełniło warunki co do kompletu prac projektowych.

Prace oceniał sąd konkursowy pod przewodnictwem Małgorzaty Pilinkiewicz z Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Katowice.

Pula nagród wynosiła 120 000 zł. Druga nagroda w konkursie i 47 500 zł została przyznana zespołowi autorskiemu w składzie: Martyna Kotulek, Zuzanna Wojciech, Aleksandra Targiel, Jakub Jopek i Michał Kościelny. Podobnie drugą nagrodę i również 47 500 zł sąd konkursowy przyznał zespołowi autorskiemu w składzie: Michał Stangel, Tomasz Bradecki, Michał Beim, Anna Czapla i Karina Kędrak. Trzecia nagroda w kwocie 15 000 zł trafiła do zespołu w składzie Stanisław Botwina i Jakub Botwina.

Były też dwa wyróżnienia, po 5 000 zł każde. Pierwsze z nich przyznano zespołowi autorskiemu: Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski i Sebastian Kulik. Drugie wyróżnienie decyzją sądu konkursowego trafiło do zespołu autorskiego w składzie: Marcin Kryjak, Edward Kryjak, Paulina Wiśniewska i Karolina Gula.

Centrum przesiadkowe ma powstać w okolicach bielskich dworców – kolejowego i autobusowego. Plany zakładają usprawnienie połączeń z drogami S1 i S52. Lokalny transport samochodowy ułatwić ma dodatkowo powstanie nowego łącznika w postaci planowanej ulicy Nowopiekarskiej. Rozwiązanie to będzie pełnić funkcję północnej śródmiejskiej obwodnicy miasta. Powstanie nowe połączenie ulic Krakowskiej z Warszawską, wykorzystujące istniejącą ulicę Piekarską.

Według szacunków, budowa węzła przesiadkowego wraz z powstaniem ulicy Nowopiekarskiej będzie kosztować ok. 400 mln zł i zamknie się w okresie 7 lat. Sprawne działanie i dobrze przygotowana dokumentacja mają pozwolić na staranie się o środki europejskie na ten cel już w pierwszym rozdaniu nowej unijnej perspektywy.

W galerii poniżej wizualizacje nagrodzonych koncepcji:

-druga nagroda- 1 [zdjęcie powyżej]

- druga nagroda - 2- trzecia nagroda
- wyróżnienie 1


- wyróżnienie 2

[OBRAZ9]


źródło: UM Bielsko - Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy