Odsłonięto tablicę upamiętniającą twórcę onkologii na Podbeskidziu

Region, Bielsko-Biała, Wiadomości, 01.10.2019 11:36, ap, źródło, foto: UM Bielsko-Biała
Henryk Pysz był znanym i cenionym lekarzem. Działalność chirurga doprowadziła m.in. do powstania Szpitala Onkologicznego w Bielsku-Białej. Teraz odsłonięto pamiątkową tablicę uhonorowującą jego zasługi.
Odsłonięto tablicę upamiętniającą twórcę onkologii na Podbeskidziu
W poniedziałek (30.09) na budynku Pawilonu Radioterapii Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą doktorowi Henrykowi Pyszowi.


W wydarzeniu udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu naszego miasta, a także lekarze oraz pracownicy szpitala. Odsłonięcie tablicy poprzedziły wystąpienia zaproszonych gości – głos zabrał m.in. dr n.med. Tadeusz Leśniak, długoletni współpracownik doktora. Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonała żona śp. Henryka Pysza w towarzystwie prezydenta Jarosława Klimaszewskiego. Uroczystość zakończyło symboliczne złożenie wiązanek kwiatów.Henryk Pysz był twórcą onkologii na Podbeskidziu. Z jego inicjatywy otwarta została Poradnia Onkologiczna, a następnie Oddział Chirurgii Onkologicznej w dawnym Szpitalu nr 2 w Bielsku-Białej, którego został ordynatorem. W ciągu następnych lat doprowadził do powstania Zakładu Radioterapii. Efektem tych działań było powstanie w dniu 1 października 1998 r. Szpitala Onkologicznego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

Przez cały okres swojej pracy dał się poznać jako doskonały chirurg i nauczyciel, o dużej wiedzy teoretycznej i praktycznej, rozmiłowany w swoim zawodzie, bezgranicznie oddany chorym, nie szczędząc dla nich sił i czasu. Był lekarzem o nieposzlakowanej opinii. Henryk Pysz został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej 1 października 2002 r. Zmarł w 2014 r.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy