Tylko do czwartku można składać wnioski o obniżenie czynszu

Region, Bielsko-Biała, Wiadomości, 13.05.2020 21:00, PG
Trzeba się spieszyć.
Tylko do czwartku można składać wnioski o obniżenie czynszu

Bielski magistrat przypomina, że tylko do czwartku (14.05.) można wystąpić do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z wnioskiem o obniżenie czynszu najmu za lokal użytkowy za kwiecień.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, biorąc pod uwagę wpływ epidemii koronawirusa na ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, podjął decyzję o wydłużeniu terminu płatności oraz obniżeniu czynszów dla przedsiębiorców najmujących lokale użytkowe stanowiące własność miasta.

O zmianę warunków umowy mogą ubiegać się przedsiębiorcy najmujący lokale użytkowe od miasta na podstawie obowiązującej umowy najmu, których przychody w najmowanym lokalu spadły o więcej niż 30 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca w poprzednim roku. Jeżeli najemca nie osiągnął przychodu w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, przychód za miesiąc, którego dotyczy wniosek, porównuje się do średniego miesięcznego przychodu z trzech pełnych miesięcy prowadzenia działalności poprzedzających wprowadzenie stanu epidemii, obejmujących okres od grudnia 2019 roku do lutego 2020 r.


W przypadku braku możliwości określenia przychodu w taki sposób, decyzję o zmianie warunków umowy podejmuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Pierwszy miesiąc, za który będzie możliwe ustalenie niższego czynszu, to kwiecień br. Faktury czynszowe będą wystawiane z 60-dniowym terminem płatności w pełnej wysokości.
W przypadku spełnienia warunku spadku przychodów o więcej niż 30 proc., czynsz najmu za lokal będzie wynosił 1 zł netto plus przypadająca na dany lokal opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi i opłaty niezależne od wynajmującego (woda, ogrzewanie, itp.).


Płatność czynszu za marzec br. może być odroczona o 60 dni lub zaległość z tego tytułu może być rozłożona na raty. Zarówno odroczenie terminu płatności, jak i rozłożenia na raty odbywa się na umotywowany wniosek najemcy.

Możliwość zmiany warunków umów najmu dotyczy tylko sytuacji, gdy obniżenie lub brak przychodów z prowadzonej działalności ma bezpośredni związek z epidemią zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

źródło: UM w Bielsku - Białej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy