Zanieczyszczony potok! Wlały się substancje oleiste

Region, Gospodarka, Na sygnale, Wiadomości, 30.11.2019 14:00, ap, foto: WIOŚ Katowice
Do potoku Młynówka w Czechowicach-Dziedzicach dostały się substancje oleiste.
Zanieczyszczony potok! Wlały się substancje oleiste
W czwartek (28 listopada 2019 r.) o godz. 14.00 pracownicy bielskiej Delegatury WIOŚ w Katowicach zostali poinformowani przez Urząd Miasta Czechowice -Dziedzice o zanieczyszczeniu cieku Młynówka oleistą substancją, wydostającą się z wylotu przy ul. Drzymały.

Informacja została przekazana do Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.Strażacy wpompowywali wodę do studzienki kanału znajdującego się na ulicy, w celu ustalenia kierunku napływu ścieku do Młynówki. Funkcjonariusze zabezpieczyli także wylot przed dalszym przedostawaniem się substancji oleistej do wód cieku.

Na miejscu obecny był także Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach (PWiK). Urząd miasta oraz miejscowi policjanci próbowali ustalić sprawcę zanieczyszczenia.

- Inspektorzy WIOŚ ustalili, że substancja wycieka z kanału biegnącego w drodze ulicy Drzymały (co wykazał wzmożony wyciek substancji oleistej po wpompowaniu wody do tej studzienki). Wyciek miał jasną barwę, tzw. „film” charakterystyczny dla substancji ropopochodnych był nieznaczny, w ścieku na wylocie tworzyły się tłuste plamy. Pobrano do badań dwie próby: próbkę oleistego ścieku na wylocie do Młynówki oraz próbkę wody w nurcie potoku, powyżej tego wylotu - relacjonują pracownicy WIOŚ.

Wstępne wyniki badań wykazały, że pH zanieczyszczonej próbki wynosiło 7,2. Dalszą analizę prób przeprowadzi Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ oddział w Katowicach.

W związku z tym, że w momencie zdarzenia nie było możliwe ustalenie źródła napływu oleistej substancji do kanalizacji, Prezes Zarządu Spółki PWiK zobowiązał się do natychmiastowego zaczopowania wylotu, podjęcia działań w celu identyfikacji źródła zanieczyszczenia oraz uprzątnięcia zanieczyszczonego gruntu w rejonie wylotu.

Straż pożarna natomiast zobowiązała się do zabezpieczenia miejsca poniżej wylotu (rękawami sorbcyjnymi), tak aby zanieczyszczenia nie przedostawały się do Młynówki.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy