Pierwszy zabieg neuromodulacji krzyżowej w bielskim szpitalu

Region, Wiadomości, 25.10.2022 11:00, INFORMACJA PRASOWA
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przeprowadzono w październiku po raz pierwszy operację tzw. neuromodulacji krzyżowej.
Pierwszy zabieg neuromodulacji krzyżowej w bielskim szpitalu
Celem zabiegu jest uzyskanie prawidłowej pracy pęcherza moczowego. Do zabiegu kwalifikuje się pacjentów, u których inne formy leczenia okazały się nieskuteczne.

Operację z ang. Sacral Nerve Stimulation, przeprowadził zespół lekarzy z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej oraz Oddziału Neurochirurgicznego bielskiej placówki.

Dr hab. n. med. Jerzy Słowiński, kierownik Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że zabieg polega na wszczepieniu przez naturalny otwór w kości krzyżowej
specjalnej elektrody, która ma za zadanie stymulować nerw krzyżowy.


- W drugim etapie leczenia elektroda łączona jest ze wszczepionym pod skórą neurostymulatorem, który generuje odpowiedni prąd, przewodzony do nerwu krzyżowego przez elektrodę. – wyjaśnił specjalista.

Główne wskazania do SNS to schorzenia z zakresu urologii i proktologii, m.in. nietrzymanie moczu, nagłe silne parcie na mocz, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego i tzw. pęcherz nadreaktywny. - Zastosowanie neuromodulacji krzyżowej pozwala na uzyskanie prawidłowej pracy pęcherza moczowego poprzez przywrócenie odpowiedniego balansu pomiędzy przewodnictwem impulsów nerwowych z pęcherza i dna miednicy do ośrodków centralnych, sterujących procesem oddawania moczu - dodał dr Jerzy Słowiński.

Dr Wojciech Malinowski, urolog z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, który przeprowadzał zabieg podkreślił, że stymulacja nerwów krzyżowych jest uznaną w świecie metodą leczenia zaburzeń oddawania moczu. Daje ona szansę na wyleczenie pacjentów, którzy do tej pory nie mieli możliwości uzyskać pomocy w naszym regionie.

- Dodatkową satysfakcję przynosi fakt, że jest to kolejna, obok biopsji fuzyjnej prostaty, nowoczesna procedura urologiczna dostępna w naszym oddziale w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. – powiedział dr Malinowski.


- Przybliżając pacjentom tę metodę leczenia, lubię używać analogii do powszechnie stosowanych w kardiologii urządzeń wszczepialnych takich jak kardiowertery i rozruszniki serca. Urządzenie zewnętrznie jest bardzo zbliżone, tak samo lokalizuje się je pod skórą, ale jego zadaniem jest regulacja pracy dróg moczowych. Mimo iż opis zabiegu brzmi groźnie, uraz związany z implantacją stymulatora jest nieporównywalnie mniejszy niż w tradycyjnych operacjach chirurgicznych - wyjaśnił urolog.

Parametry stymulacji można regulować zdalnie, w celu uzyskania najlepszej odpowiedzi klinicznej. Operacja SNS, włącznie z kosztem implantów jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Planowane jest przeprowadzenie neuromodulacji krzyżowej u kolejnych pacjentów Szpitala Wojewódzkiego.Informacja prasowa

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy