W regionie grasują oszuści

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 02.11.2021 11:56,
Bielska policja ostrzega.
W regionie grasują oszuści
W regionie grasują oszuści i wykorzystują kilka z najbardziej „popularnych” metod działania. Podają się za członka rodziny, który miał poważny wypadek komunikacyjny i proszą o duże sumy gotówki lub dzwoniąc do przedsiębiorców jako rzekomi agenci CBA usiłują wyłudzić dane, przy których użyciu można wziąć pożyczkę on-line. Apelujemy o ostrożność i rozwagę.

Dzisiaj w godzinach porannych do kilku mieszkańców Bielska-Białej zadzwoniła oszustka podająca się za ich córkę. Kobieta twierdziła, że miała poważny wypadek i potrzebuje pilnej dużej sumy pieniędzy, żeby wykupić się od odpowiedzialności. Na szczęście osoby, do których dzwoniła nie dali się oszukać.

Z kolei do jednego z zakładów stomatologicznych zadzwonił oszust podający się za agenta CBA i usiłował wyłudzić dane, przy których użyciu mógłby wyłudzić kredyt. Na szczęście kobieta rozłączyła się i sprawdziła pod numerem alarmowym, że to była próba oszustwa.

Próby wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać u oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej pod nr telefonu 47 85 712 55, 112 lub w najbliższym komisariacie.


Policja przypomina:

PAMIĘTAJ!

- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,

- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,

- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,

- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

źródło: KMP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy