25-latka oszukała ponad 100 osób metodą "na BLIK-a"

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 12.02.2024 07:32,
Bielscy policjanci zatrzymali 25-latkę, która działała metodą na BLIK. Teraz grozi jej kara do 8 lat więzienia.
25-latka oszukała ponad 100 osób metodą
Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Bielska-Białej dzięki intensywnej współpracy operacyjno-dochodzeniowej, żmudnemu przeglądaniu zabezpieczonych nagrań monitoringu, analizowaniu postępowań prowadzonych w całej Polsce i wszystkich zgromadzonych w sprawie materiałów zatrzymali 25-latkę, która w niespełna 3 miesiące oszukała w całym kraju ponad 100 osób, na kwotę niemal 70 000 złotych metodą „na BLIK”.


Kobieta, chcąc uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny często zmieniała miejsce zamieszkania, zatrudnienia, zmieniała też swój wygląd, a gdy wypłacała pieniądze w bankomatach, zasłaniała twarz maseczką. Za każdym razem zmieniała też miejsce wypłat i korzystała z bankomatów nie wyposażonych w monitoring. Policjanci jednak nie dali się zwieść. W styczniu 2024 roku śledczy przedstawili 25-letniej mieszkance Sosnowca łącznie 124 zarzuty, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci prowadzą szereg akcji edukacyjnych i informacyjnych, mających na celu podniesienie świadomości internautów. Mimo tego wiele osób codziennie pada ofiarami przestępców działających w sieci. Przeczytaj i dowiedz się jak wygląda takie oszustwo.

Bądź świadomy zagrożeń i nie daj się nabrać! Schemat działania wygląda zawsze podobnie. Przestępcy najpierw włamują się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikator rozsyłają wiadomości do osób z listy „znajomych”. Wiadomość zawiera prośbę o wsparcie finansowe. Adresaci takiego komunikatu wierząc, że to ich znajomy popadł w tarapaty finansowe, przekazują swoje pieniądze, generując w banku kod BLIK (bo właśnie o taką formę pomocy przestępcy proszą).

Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:
• Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
• Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.
• Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.

źródło: KMP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy