Coraz więcej kierowców jeździ, mimo cofniętych uprawnień

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 15.02.2024 11:21,
Co za to grozi?
Coraz więcej kierowców jeździ, mimo cofniętych uprawnień
Bielska policja informuje, że Kontrole drogowe z ostatniej doby wskazują na niechlubną tendencję kompletnej ignorancji kierujących, wobec których Sąd wydał wyrok o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.


14 lutego w godzinach przedpołudniowych w Dankowicach doszło do groźnie wyglądającej kolizji. Sprawcą zdarzenia okazał się 30-letni mężczyzna, który kierował samochodem marki Peugeot pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.

Kolejny kierujący samochodem marki BMW 22-latek został zatrzymany do kontroli drogowej w Bielsku-Białej na ul. Widok. W przypadku tego kierującego okres, na który orzeczono zakaz, dopiero się rozpoczął. Na ul. Grażyńskiego w Bielsku-Białej, w trakcie kontroli drogowej wpadł 66-latek kierujący pojazden marki Hyundai, a ostatni z kierujących na zakazie 38-letni mężczyzna został poddany kontroli na ul. Partyzantów w Bielsku-Białej, kierował samochodem marki Volkswagen.


Wszystkie te zdarzenia znajdą swój finał przed obliczem Sądu, a kierujący z Dankowic zostanie dodatkowo rozliczony przez Sąd za spowodowanie kolizji. Choć ciężko mówić o sytuacji pocieszającej, przy tak skrajnie nie odpowiedzialnych czynach, to chcielibyśmy wspomnieć, że wszyscy kierujący byli trzeźwi.

Zakaz prowadzenia pojazdów to jeden ze środków karnych przewidzianych w kodeksie karnym wobec sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji drogowej.

Zgodnie z Kodeksem karnym Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.


Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Kodeks karny wskazuje jasno, że kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


źródło: KMP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy