Ludzie coraz częściej znajdują niewybuchy. Co zrobić z takim znaleziskiem?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 24.09.2021 13:34,
W samym tylko wrześniu policjanci już 4 razy byli wzywani w związku z odnalezieniem niewybuchów z okresu II Wojny Światowej.
Ludzie coraz częściej znajdują niewybuchy. Co zrobić z takim znaleziskiem?
9 września mieszkaniec Bestwiny spacerując w pobliżu swojego domu, odnalazł pocisk artyleryjski. Z kolei 18 września podczas leśnego spaceru mieszkaniec Jaworza przechadzając się po okolicznym lesie, natrafił na dwa pociski moździerzowe. 21 września, również w lesie, tym razem w Janowicach mieszkaniec podczas spaceru natrafił na pocisk artyleryjski. Ostatnia taka interwencja miała miejsce wczoraj w Jasienicy. W zagajniku niedaleko swojego domu na pocisk artyleryjski natrafił spacerujący tamtędy mężczyzna.


Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki Policji na terenie, której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały.

Przypominamy, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

źródło: KMP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy