Nowy zbiornik na tlen w Szpitalu Wojewódzkim

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 21.12.2021 10:22,
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej zainstalowano dodatkową stację zgazowania ciekłego tlenu. Zbiornik wraz z parownicą kosztował prawie 350 tys. złotych. Inwestycję kwotą 295 tys. złotych dofinansowało Ministerstwo Zdrowia, w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Nowy zbiornik na tlen w Szpitalu Wojewódzkim
Dodatkowy zbiornik pomieści 9600 kg ciekłego tlenu. Dostarczany instalacją do szpitalnych łóżek tlen medyczny jest w specjalnym urządzeniu - parownicy- przekształcany ze stanu ciekłego na lotny i ogrzany do temperatury otoczenia. Nowy zbiornik w pełni zatankowany waży prawie 15 ton. Umieszczono go na specjalnym fundamencie, obok dwóch innych, mniejszych, które działają od momentu powstania szpitala i mają pojemność po 5000 kg ciekłego tlenu.


Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że inwestycja była koniecznością. Podczas "normalnego" funkcjonowania placówki ilość zużywanego tlenu, w zależności od ilości operacji i pacjentów pod respiratorami, waha się od 350 do 450 kg ciekłego tlenu na dobę.

Pobór wzrósł gwałtownie po otwarciu oddziałów dla osób zakażonych koronawirusem. - Podczas pandemii największe zużycie sięgało 3800 kg na dobę, w związku z koniecznością stosowania tlenoterapii u chorujących na COVID-19. W trakcie hospitalizowania ponad 200 pacjentów z COVID-19, zbiorniki tlenu ciekłego musiały być tankowane co jeden, dwa dni. – powiedziała dyrektor.

Dyrektor podkreślił, że instalacja nowego zbiornika zmniejszy ryzyko braku dostawy tlenu na czas, w przypadku hospitalizacji większej ilości pacjentów z COVID-19.

W ramach inwestycji, modernizacji instalacji tlenowej podlegała również wymiana tablic redukcyjnych tlenu ciekłego oraz rezerwowego źródła zasilania szpitala w tlen - tj. dwóch baterii butli każda po 48 sztuk. W przypadku awarii zbiornika z tlenem ciekłym, tablica automatycznie przełączy się na tryb zasilania z butli, a informacja o tym zostanie przekazana do pracownika.

INFORMAJCJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy