Baseny termalne blisko Bielska-Białej?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 17.08.2021 18:05, foto: pixabay.com
Plan na budowę basenów termalnych mają władze gminy Jasinica.
Baseny termalne blisko Bielska-Białej?
Pierwszy duży krok w kierunku przełomowej dla gminy Jasienicy (powiat bielski) inwestycji właśnie został postawiony.


Gmina Jasienica pozyskała 14,8 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1”.

Wiercenie otworu o głębokości prawie 2 km zaplanowano metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej odpowiedniej do rodzaju skał. Pracom będzie towarzyszyło wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych, a także opis budowy geologicznej oraz analizy warunków hydrogeologicznych.

- Tak skompletowana dokumentacja umożliwi starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych oraz pozwoli na wystąpienie o koncesję na eksploatację. Projekt będzie realizowany w latach 2021-2024 - informują władze gminy Jasienica.

Urząd Gminy w Jasienicy informuje, że ciepłe źródła geotermalne w Grodźcu k. Jasienicy mogą stanowić element programu budowy kompleksu turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjnego, zapisanego w projekcie „Jasienicki Kurort Zamkowy” i wpisanego do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa.

Geotermia w Grodźcu będzie mogła zostać wykorzystana w basenach z ciepłą i leczniczą wodą, a także do ogrzewania domów i obiektów użyteczności publicznej w całym rejonie. – Dzięki temu staniemy się czystym regionem bez zanieczyszczeń atmosfery i prawdziwym, tętniącym życiem kurortem w tej części Polski – dodaje wójt Janusz Pierzyna.

zdjęcie ilistracyjne

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy