Dodatkowe miliony na remont Oświęcimskiej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 28.09.2023 09:47,
Dodatkowe miliony na przebudowę drogi powiatowej w Dankowicach – ul. Oświęcimską. Roboty ruszyły w czerwcu, teraz przyszła decyzja o zapewnieniu dodatkowych 3,5 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa.
Dodatkowe miliony na remont Oświęcimskiej
Mowa o ostatnim fragmencie ul. Oświęcimskiej – od skrzyżowania z ul. Góra w stronę Jawiszowic w powiecie oświęcimskim. To odcinek o długości niespełna 1,9 km. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo pieszych, przy drodze nie było bowiem chodnika. Do lipca 2024 r. na całej długości po jednej stronie powstanie chodnik lub utwardzone pobocze, powstaną 2 nowe zatoki autobusowe w miejscu istniejących przystanków. Jezdnia zostanie przebudowana, pojawi się nowe oznakowanie drogowe. W ramach robót ujęto także budowę kanalizacji deszczowej.

- Mieszkańcy Dankowic przez lata upominali się o przebudowę tej drogi powiatowej, która biegnie w stronę obecnie budowanego węzła S1. Teraz mogę powiedzieć już, że inwestycja nie jest zagrożona. Protesty odnoszą zawsze jakiś skutek, ale nie mając środków finansowych powiat, czy gmina niewiele mogą z nimi zrobić - mówi starosta bielski Andrzej Płonka.


Samorządowiec dodaje, że realizacja tak kosztownej inwestycji to efekt umiejętności współdziałania. - Udało się to dzięki pełnej zgodzie na wszystkich szczeblach – od zgody wojewody po premiera, a minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podparł to środkami swojego resortu i za to wielkie dzięki - mówi starosta Płonka.

Koszt przebudowy drogi Czechowice-Bestwina-Dankowice-Jawiszowice to prawie 13 mln zł. Wcześniej powiatowy samorząd pozyskał na to przedsięwzięcie 5,4 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Brakujący wkład własny, niecałe 4 mln zł, mają sfinansować samorządy: powiatu bielskiego i gminy Wilamowice. Koniec robót zaplanowano na lipiec 2024 r.

To nie jedyne środki pozyskane ostatnio na drogowe inwestycje w naszym powiecie. Niespełna 1,5 mln zł z kolejnej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pozyskał bielski Zarząd Dróg Powiatowych na budowę chodników w 2 miejscowościach: Landku w gminie Jasienica oraz w Ligocie, to gmina Czechowice-Dziedzice. Jest to 80 proc. całości kosztów obu inwestycji.

źródło: M.Fritz / Powiat Bielski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy