Nowa karetka kontenerowa w bielskim pogotowiu ratunkowym

Region, Bielsko-Biała, MAGAZYN, Wiadomości, 26.09.2023 13:18,
Ambulans kosztował 1 mln zł!
Nowa karetka kontenerowa w bielskim pogotowiu ratunkowym


Taka karetka jeszcze do mieszkańców Czechowic-Dziedzic nie wyjeżdżała. Ambulans kontenerowy marki Mercedes, wart ok. 1 mln zł został włączony do taboru Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Z budżetu powiatu bielskiego, który jest organem prowadzącym dla bielskiego pogotowia przekazał na ten cel 400 tys. zł. To druga tego typu karetka w bielskim pogotowiu. Pierwszy kontener, z napędem na cztery koła, stacjonuje w Kobiernicach.

Na placu w stacji BPR w Czechowicach-Dziedzicach nowy pojazd oficjalnie przekazano ratownikom medycznym. Jutro będzie już wyjeżdżał do pacjentów.

- Podnosimy jakość świadczonej usługi dla pacjentów, ale nie zapominamy o ratownikach medycznych, którzy w takim ambulansie mają większy komfort pracy. To standard, do którego dążymy – mówi Wojciech Waligóra, dyrektor BPR dodając, że jeszcze w rym roku 2 podobne pojazdy trafią do stacji pogotowia w Jasienicy i Wilkowicach.


Starosta bielski Andrzej Płonka dziękował za wsparcie przy pozyskiwaniu środków na kolejne karetki politykom i samorządowcom: Grzegorzowi Pudzie, ministrowi funduszy i polityki regionalnej, Stanisławowi Szwedowi, wiceministrowi rodziny i polityki społecznej, posłowi Przemysławowi Drabkowi oraz Janowi Chrząszczowi, wicewojewodzie śląskiemu.

- Cieszę się szczególnie ze względu na miejsce, w którym jesteśmy. Czechowice-Dziedzice to duże miasto z prawie 45 tys. mieszkańców razem z częścią wiejską gminy. To ważny dzień dla tej społeczności - mówił starosta Płonka.

- W tzw. kontenerze jest więcej miejsca - mamy do pacjenta dostęp z każdej strony, łatwiej jest nam o niego zadbać - mówi Jacek Kasperek, ratownik medyczny z Czechowic-Dziedzic, który odebrał z rąk starosty kluczyki do nowej karetki. Ambulans wyposażony jest w elektryczne nosze o imponującej nośności 300 kg, które mają wbudowaną funkcję wagi co pomoże przy podaży leków w przeliczeniu na wagę pacjenta. Jednym z innowacyjnych rozwiązań w nowej karecie jest automatyczny system łańcuchów śniegowych. Dzięki temu pojazd będzie bezproblemowo poruszać się po drogach nawet w trudnych warunkach zimowych.W przekazaniu nowego pojazdu wzięli udział także: Andrzej Kamiński, wicestarosta bielski, Barbara Adamska z zarządu powiatu, przewodnicząca Rady Społecznej BPR oraz Marian Błąchut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

W czechowickiej stacji Bielskiego Pogotowia Ratunkowego stacjonują 2 karetki. Oprócz przekazanego dzisiaj ambulansu kontenerowego także 2-letni pojazd. W całym BPR działa 12 zespołów wyjazdowych.

źródło: M.Fritz / Powiat Bielski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy