Firma z Czech została właścicielem 100 proc. udziałów w Famed Żywiec

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 25.05.2023 12:51,
Grupa BHM, spółka private equity założona przez czeskiego biznesmena Tomáša Krska została właścicielem 100 proc. udziałów w Famed Żywiec Sp. z o.o.
Firma z Czech została właścicielem 100 proc. udziałów w Famed Żywiec
W komunikacie prasowym poinformowano, że inwestycja jest częścią strategii mającej na celu budowę silnej grupy MedTech złożonej z niezależnych producentów wyrobów medycznych z siedzibą w Unii Europejskiej. Famed eksportuje swoje wyroby i technologie medyczne do 113 krajów. W ubiegłym roku przekroczył poziom 90 mln złotych przychodów ze sprzedaży.

Inwestycja w Famed Żywiec to ważny etap rozwoju BHM Medical Technology, a przy tym logiczny krok w kontekście kontynuacji naszego wzrostu. Famed wnosi do naszej grupy wieloletnią tradycję, doświadczenie w sprzedaży swoich produktów, a także znaczący potencjał obejmujący nieprzeciętne możliwości produkcyjne oraz sprawność procesową. Włączenie spółki do Grupy BHM pozwoli korzystać z synergii w obszarach sprzedaży, produkcji oraz badań i rozwoju, czyniąc nas jednym z najsilniejszych graczy w europejskim sektorze MedTech – komentuje Jan Černý, prezes BHM Group.


Celem Grupy BHM jest wspieranie wzrostu i rozwoju firm w regionie Unii Europejskiej oraz zapewnienie im długoterminowego sukcesu na rynku światowym. Poza sektorem medycznym (portfolio Grupy obejmuje w nim m.in. niemieckie marki Medifa i Kottermann czy czeską Block) inwestuje ona również w sektorach nieruchomości oraz OZE.

Obecny w branży medycznej od 1947 roku Famed Żywiec w pełni zachowuje swoją polską tożsamość. Eksport wytwarzanych w Żywcu, w oparciu o własne know-how, zaawansowanych produktów, innowacyjnych technologii i kompleksowych rozwiązań dla sektora medycznego, spółka aktualnie prowadzi do 113 krajów. Miniony rok był kolejnym, w którym zanotowała dobre wyniki. Przychody ze sprzedaży przekroczyły 93 mln zł, co stanowiło wzrost o ponad 7 mln PLN (8 proc.) rok do roku.


Jednocześnie w 2022 roku, niemal co trzeci stół operacyjny zamawiany w Polsce, w ramach przetargów publicznych dostarczył wytwórca z Żywca, osiągając pozycję lidera w sektorze publicznym w Polsce i zostawiając za sobą globalnych konkurentów m.in. amerykańskiego HillRom (grupa Baxter) i szwedzką markę Getinge (grupa Maquet). Firma w całości realizuje obowiązki podatkowe w Polsce.

W minionych latach skutecznie rywalizując z globalnymi potentatami udowadnialiśmy, że niezależny producent, jeśli kieruje się przemyślanym podejściem, ma szansę osiągać znaczące sukcesy w niezwykle konkurencyjnej branży MedTech. Planujemy kontynuować tę strategię, a dołączenie do posiadającej duży potencjał Grupy BHM będzie dla nas silnym impulsem rozwojowym, który pozwoli umacniać naszą pozycję – komentuje Marek Suczyk, prezes zarządu Famed Żywiec sp. z o.o.

W maju 2023 roku zmienił się zarząd spółki. W miejsce Tomasza Rycaka stanowisko prezesa zarządu objął Marek Suczyk, pełniący od 2016 roku funkcję wiceprezesa i dyrektora ds. sprzedaży i marketingu. Skład dwuosobowego obecnie zarządu uzupełnia Paweł Tomala, od 2015 roku wiceprezes i dyrektor finansowy żywieckiej spółki, który pozostaje na obu stanowiskach. Radę nadzorczą spółki tworzą przedstawiciele BHM - Jan Izak, Jan Cerny oraz Markus Keussen.

– W imieniu całego zespołu chcę podziękować Tomaszowi Rycakowi za niemal 10 lat zaangażowania w rozwój naszej marki. W sporej mierze zawdzięczamy mu obecną pozycję naszej firmy, która nie tylko mocno stanęła na nogach, lecz również wróciła na należne jej miejsce czołowego gracza wśród wytwórców sprzętu medycznego – mówi Marek Suczyk.

Famed Żywiec specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych technologii i kompleksowych rozwiązań dla sektora medycznego. Firma działa w branży medycznej od 75 lat (marka Famed powstała w 1947 roku), pozostając jednym z wiodących i zarazem najbardziej doświadczonych producentów wysokiej jakości sprzętu medycznego w Europie. Swoje produkty dostarcza do odbiorców krajowych oraz już do 111 państw - na rynki europejskie, krajów Azji, Afryki i Ameryki Północnej, będąc także kooperantem zagranicznych producentów. Niezawodność produktów bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości opieki medycznej pacjentów. Wysoce wykwalifikowana kadra, konkurencyjne koszty produkcji oraz szeroki zakres możliwości dostosowania produktów firmy stanowią kluczową przewagę firmy w dynamicznie rozwijającej się branży medycznej.

źródło: materiały prasowe

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy