Nowość w bielskich autobusach. Można płacić zbliżeniowo

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 22.05.2023 12:32,
W Bielsku-Białej można już zbliżeniowo kupować bilety komunikacji miejskiej bezpośrednio w autobusach MZK, przy użyciu karty płatniczej, zegarka lub telefonu. Mobilne kasowniki zamontowane we wszystkich autobusach.
Nowość w bielskich autobusach. Można płacić zbliżeniowo

19 maja w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym odbyła się konferencja prasowa poświęcona finalizacji projektu pn. Dostawa i wdrożenie systemu poboru opłat (SPO) za przejazdy wraz z dostawą i montażem kasowników mobilnych do obsługi transakcji przy użyciu zbliżeniowych płatności mobilnych za pomocą karty EMV, na której przedstawiono zasady działania systemu. System składa się z dwóch części: e-sklepu na stronie bilety.mzk.bielsko.pl, gdzie kupuje się bilety okresowe, oraz systemu mobilnych kasowników.

W wydarzeniu udział wzięli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz przedstawiciele Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego, prezes MZK Hubert Maślanka, wiceprezes MZK Krzysztof Knapik, wykonawcy projektu - firmy Mera Systemy Sp. z o.o i Beesset oraz zaproszeni goście i pracownicy MZK.

Główna nowość polega na tym, że od teraz dzięki kasownikom mobilnym pasażerowie będą mieli możliwość zapłacenia za bilet w każdym autobusie - zbliżeniowo przy użyciu karty płatniczej, zegarka lub telefonu.

Kasowniki mobilne zostały zamontowane we wszystkich autobusach - przy drugich drzwiach, przy czym w tzw. przegubowcach umieszczono po dwa urządzenia - przy drugich i trzecich drzwiach. Łącznie jest ich 160, plus 16 sztuk rezerwowych kasowników w magazynie.

Zakup biletu jest prosty: na ekranie kasownika trzeba wybrać rodzaj i liczbę biletów, zatwierdzić wybór, przyłożyć nośnik płatniczy (zbliżeniowa karta lub jej nośnik w telefonie. Na koniec autoryzacja i gotowe.

Biletu się nie drukuje - jest zapisany na nośniku, który jest sprawdzany podczas kontroli biletów przez kontrolerów wyposażonych w czytniki kontrolerskie (jest ich 25 sztuk).

W skład projektu wchodzi też cały system poboru opłat oraz przygotowanie i wyposażenie stanowisk administratorskich w sprzęt potrzebny do obsługi systemu. Łączny koszt inwestycji – ok. 4 mln zł brutto, 3.192 mln zł netto.

Prezydent Jarosław Klimaszewski zauważył, że dzisiaj w wielu dziedzinach płatność bezgotówkowa wypiera tradycyjną. Jeżdżąc po Europie i widzimy, ze płatności bilonem przechodzą do lamusa. W bielskiej strefie płatnego parkowania już dawno został przekroczony próg 50 proc. płatności bezgotówkowych, ta forma jest coraz bardziej powszechna. Wkrótce podobnie będzie również w komunikacji zbiorowej.


- Najważniejsza w korzystaniu z usług komunalnych jest ich przyjazność i wygoda. Żyjemy w czasach, gdy narzędzia informatyczne umożliwiają takie rozwiązania; są już one stosowane na świecie, a to najnowocześniejsze w Europie rozwiązanie od teraz działa w naszym mieście. Bardzo się cieszę, że udało się nam zrealizować założony cel. Mam nadzieję, że tę zmianę docenią pasażerowie, bo to z myślą o nich ją wprowadziliśmy - p
owiedział prezydent Jarosław Klimaszewski, który osobiście przetestował działanie systemu.

O czym warto wiedzieć:
W kasowniku można kupić bilet jednorazowy (normalny i ulgowy) i bilet czasowy 60-minutowy (normalny i ulgowy), które są dostępne na ekranie głównym kasownika. Pod przyciskiem INNE BILETY znajdziesz bilet czasowy 24-godzinny (normalny i ulgowy), bilet za bagaż oraz bilet weekendowy Rodzina+ (dostępny tylko w weekend dla posiadaczy karty Rodzina+).
Zakupy w kasowniku można robić maksymalnie do kwoty 100 zł lub do limitu płatności zbliżeniowej (tj. bez podawania PIN-u) karty.
Nie można kupić biletu na zapas, uzyskuje on ważność od momentu zakupu. Bilety zakupione w kasowniku mobilnym nie podlegają anulowaniu ani zwrotom.
W kasowniku mobilnym można kupić bilet dla osób trzecich, np. dzieci albo znajomych - pod warunkiem wspólnej podróży w momencie zakupu biletów.

W przypadku komunikatu ODMOWA upewnij się, że posiadasz wystarczające środki do zapłaty lub użyj innej karty zbliżeniowej. Nieudana transakcja w kasowniku mobilnym nie zwalnia z obowiązku wniesienia opłaty za przejazd w inny sposób.

Bilet jest wyłącznie elektroniczny, bez możliwości wydruku. Nie wymaga skasowania.

Żółte kasowniki do biletów papierowych zostają. Kasowniki mobilne stanowią dodatkowe urządzenia w autobusach MZK.

Na każdym etapie zakupu i kontroli biletowej Twoje dane są całkowicie bezpieczne. System nie ma dostępu do Twoich danych z karty płatniczej i innych nośników płatniczych.


źródło: UM Bielsko-Biała, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy