Radni nie poparli in vitro w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 19.05.2023 15:02,
Uchwała o finasowaniu przez miasto in vitro zdecydowanie podzieliła radnych podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej.
Radni nie poparli in vitro w Bielsku-Białej

18 maja podczas sesji Rada Miejska w Bielsku-Białej dyskutowała nad projektem uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania programu polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności poprzez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Bielska-Białej.

Przed podjęciem tej kwestii przez radnych do metody in vitro przekonywała na sesji przedstawicielka komitetu inicjatywy uchwałodawczej Joanna Wolska. W imieniu przeciwników uchwały wypowiadał się Adam Kisiel, który wskazywał na etyczne i zdrowotne zagadnienia związane z tą formą leczenia bezpłodności.

Po tych wystąpieniach nastąpiła bardzo burzliwa i emocjonalna dyskusja, w której poruszano aspekty zdrowotne i etyczne in vitro oraz aspekty ekonomiczne - dotyczące dofinansowania przez samorząd tej formy zapłodnienia pozaustrojowego.

Przypomnijmy, że podczas kwietniowego referendum na pytanie: Czy jesteś za dofinansowywaniem z budżetu gminy Bielsko-Biała zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego in vitro? – większość mieszkańców uczestniczących w głosowaniu odpowiedziała pozytywnie; 22.351 osób zagłosowało na TAK, a 13.211 osób na NIE.

Ostatecznie swoje stanowisko na temat projektu uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania programu polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności poprzez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Bielska-Białej radni wyrazili w głosowaniu.

Podczas obrady Rady Miasta przeciwko uchwale zagłosował klub radnych PiS - Barbara Waluś, Konrad Łoś, Edward Kołek, Marcin Litwin, Janusz Buzek, Andrzej Gacek i Piotr Ryszka - oraz 7 radnych z klubu Jarosława Klimaszewskiego: Katarzyna Balicka, Maksymilian Pryga, Karol Markowski, Roman Matyja, Bronisław Szafarczyk, Piotr Kochowski oraz Szczepan Wojtasik.

Za uchwałą natomiast zagłosowało 8 radnych - Dorota Piegzik-Izydorczyk, Renata Gruszka, Urszula Szabla, Krzysztof Jazowy, Rafał Ryplewicz, Dariusz Michasiów i Adam Wykręt z klubu Jarosława Klimaszewskiego oraz radny Tomasz Wawak z Niezależnych.BB.

Od głosu w tej sprawie wstrzymali się Jerzy Bauer i Janusz Okrzesik z klubu Niezależnych.BB.

źródło: UM Bielsko-Biała, foto: pixabay

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy